Ege Haberleri

  Yörük Köyü İçin İlk Adım Atıldı

  Hürriyet Haber
  10.09.2015 - 16:47 | Son Güncelleme:

  MUTSO Koordinatörlüğünde hazırlanan ve GEKA’dan destek almaya hak kazanan Yörük Köyü Projesi için imzalar atıldı; ilk protokol gerçekleştirildi.

  Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Koordinatörlüğünde, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Yörük Obaları Derneği ortaklığında hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın 2015 Yılı Mali Destek Çağrısı kapsamında sunulan Yörük Köyü Projesi, birinci sıradan destek almaya hak kazandı. 36 proje arasından birinci olan proje için GEKA, MUTSO ve proje ortakları arasında bir protokol imzalandı. 7 Eylül Pazartesi günü MUTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen imza törenine Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cumhur Çoban, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, MUTSO Meclis Başkanı Şükrü Altınay, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç, Muğla Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Süleyman Alata ile davetliler katıldı.

  Yörük Köyü Projesi Protokolü koordinatör MUTSO, proje ortakları Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Yörük Obaları Derneği ve proje iştirakçisi Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile GEKA arasında imzalandı.

  İmza töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren MUTSO Meclis Başkanı Şükrü Altınay şunları kaydetti: “Muğla turizmine, Muğla’nın sosyal ve ekonomik hayatına çok büyük katkılar sağlayacağına inandığımız Yörük Köyü Projesini nihayet bugün bir sözleşmeyle hayata geçireceğiz. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu proje için yola çıktığımızda özellikle Yörük Obaları Derneğinin çok desteğini gördük. Buradan dernek başkanına ve yönetim kuruluna teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Bu tarihi gün için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, projenin Muğla’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

  Yörük Köyü İçin İlk Adım Atıldı

  Meclis Başkanı Altınay’ın ardından kürsüye gelen Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cumhur Çoban, sözlerine “Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.” cümlesiyle başladı. Başkanvekili Çoban, “Geçmişimizi, tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak çok önemli. Eğitimde bir metod vardır; yaşayarak öğrenme. Yörük Kültürünü yaşayarak öğreneceğimiz bu proje her yönüyle çok güzel. Projede emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

  Başkanvekili Çoban’ın ardından söz alan Vali Yardımcısı Rıza Dalan, “Projenin kültür turizmine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu projede kurumların bir araya gelip ortaklaşa hareket etmeleri çok önemli.” diyerek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
  Açılış konuşmalarının ardından projenin tanıtımı hususunda kısa bir sunum gerçekleştiren MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş şunları kaydetti: “2015 yılı GEKA Mali Destek Teklif çağrısına Aydın, Denizli ve Muğla’dan olmak üzere Alternatif Turizm programına 114 adet proje teklifi sunulmuş olup; Bağımsız Denetçiler tarafından 36 proje geçer not aldı. Yörük Köyü Projemiz, en yüksek puanla ilk sıraya yerleşerek hibe desteğini almaya hak kazandı. Bu anlamda yerel birliktelikler çok büyük önem arz ediyor. Ben her zaman Muğla’yı ilgilendiren projelerde ortak hareket edilmesi gerektiğine inanıyor ve bu projede bu birlikteliği sağladığımızı düşünüyorum. Tabi projeyi başlatmak kadar, sürdürmek ve başarıya ulaştırmak da son derece önemli. Projemizin Muğla’ya büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum. Projemiz ayrıca, kıyı kesimlerin yanı sıra iç kesimlerinde turizmden yararlanması açısından önemli bir adım olacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum.”

  Proje Ortaklarından Muğla Yörük Obaları Derneği adına konuşan Başkan Orhan Akcan ise, “Projenin ne kadar önemli olduğunu bugün sahip çıkılması ile daha iyi anlıyoruz. Muğla’da bir ilk olan projenin, diğer illere ve derneklere ışık tutacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Proje iştirakçilerinden Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına konuşan Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç projenin heyecan verici olduğunu ve turizme çok önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

  Yörük Köyü İçin İlk Adım Atıldı

  Konuşmasına Dağlıca’da yaşanan terör saldırısına değinerek başlayan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bugün çok önemli bir protokol için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Menteşe tarihi yapıları, hanları, hamamları ve üniversitesiyle başlı başına bir kültür kenti. Son yıllarda cazibe merkezi haline gelen ilçemiz Menteşemizin, Yörük Köyü Projesi ile çıtasını yükselteceğine inanıyorum. Çok önemli bir adım olarak gördüğüm Yörük Köyü Projesinin Muğla’mıza ve Menteşemize hayırlı olmasını diliyor, proje ortağı olmaktan ayrıca mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Projede emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

  Başkan Gümüş’ün ardından, projeye hibe desteği sağlayan GEKA adına konuşan genel Sekreter Süleyman Alata, “GEKA olarak hedeflerimizden biri, Muğla’da turizmin çeşitlendirilmesini sağlamak, turizme katkıda bulunmak. Bu anlamda Yörük Köyü Projesi çok önemli bir proje. Proje Muğla’ya çok olumlu katkılar sağlayacaktır. Bundan sonra da işbirliği içerisinde, güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı