Ege Haberleri

  Yönetmelik savaşı

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de bir grup avukat, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'nin 28'inci maddesine eklenen yeni fıkranın, yargı kararıyla faaliyeti durdurulan çok uluslu altın şirketi Eurogold'un ‘‘ekmeğine yağ sürmek’’ anlamına geldiğini belirtti. Geçtimiz Nisan'da eklenen fıkranın iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay'a başvurdu.

  İZMİR Barosu üyesi avutkatlar Uğur Kalelioğlu, Noyan Özkan, Senih Özay, İbrahim Arzuk, Ahmet Okyay, Ömer Erlat, Arif Ali Cangı, Talat Oğuz ve Rıfat Bozkurt, 14 Nisan'da ÇED Yönetmeliği'nin 28'inci maddesine eklenen 2'inci fıkrayla ilgili olarak yürütmenin durdurulması talebinde bulundu. Danıştay'a gönderilmek üzere İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne dilekçe veren avukatlar, ‘‘Bu fıkra bugüne kadar çevre konusunda verilen yargı kararlarını ortadan kaldırmaya yönelik’’ dedi.

  Yeni madde kurtarıyor

  ÇEVREYE verdikleri ya da verecekleri zarar nedeniyle yargı kararıyla kapatılan işletmelerin, yeni eklenen fıkranın, ‘‘Faaliyetin üretim aşamasına geçmiş bulunması halinde, üretimde bulunulduğunun belgelenmesi kaydıyla, yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için bir defaya mahsus olmak üzere, bakanlıkça uygun görülmesi halinde yeteri kadar süre verilebilir’’ hükmü gereğince yeniden faaliyete geçeceklerini belirtti.

  BUNUN çevre felaketine neden olacağını ileri süren İzmirli hukukçular, ‘‘Bu yönetmelik, yargı kararlarını bir kez de bu yöntemle aşmak, uygulanmaz hale getirmek için çıkarılmıştır. Yalnızca ülkemizin çevre zararlısı rant sahiplerine değil, çok uluslu çok şirketli emperyalist güçlere yaranmak, ülkemizi onlara peşkeş çekmek için çıkarılmıştır’’ iddiasında bulundu. Bunların başında da Eurogold'un geldiği kaydedildi.

  YARGI kararıyla faaliyetinin durdurulması kesinleşen Eurogold'un, devletin üst kademelerinde her türlü girişimde bulunarak, kendisine yol açmaya çalıştığını ileri süren avukatlar, ‘‘Eurogold, sembolik de olsa Bergama'da 980 gram altın ürettiğini belgeledi. Yeni yönetmeliğe göre, eksikliklerini tamamlamak üzere süre isteyebilecek. Doğaldır ki bu süre verme işi aslında tam anlamıyla bir aldatmaca ve hukuka karşı hiledir’’ dedi. Yürütmenin durdurulması, yönetmeliğin iptalini istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı