Ege Haberleri

  Yol yaparken şehitlere ayıp

  Burak GEZEN Ersan KÜÇÜKKURU, (DHA)
  31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Milli Parkı’nda daha önce Anzak Yolu’nda yaşanan kriz Conkbayırı’nda çıktı. İş makinelerinin çalışmasında şehit kemikleri çıkınca tepkiler geldi.

  Gelibolu Kabatepe’de eski Jandarma İskelesi ile Conkbayırı arasındaki 4 kilometrelik yol bir ay önce asfaltlandı. Ancak eskisi kazınmadan asfalt döküldüğü için yolun iki yanında yükseklik farkı doğdu. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü, Karayolları ekiplerine asfaltla dolgu yaptırıp yola genişlik kazandırdı.

  Kemikler çıktı

  Ancak yolun iki yanı iş makineleriyle kazıldı, şehit kemikleri çıktı. Tarihçiler ve ziyaretçiler tepki gösterdi, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert olayı Vali Orhan Kırlı’ya bildirdi. Daha önce Anzak yolundaki gibi, Avustralya’nın Türkiye’ye nota verebileceği ileri sürüldü.

  İzin alınmamış

  İki torba şehit kemiği koruma altına alındı, bölgede yenilerine rastlandı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Tarih Danışma Kurulu Üyesi Cemalettin Yıldız, "Şehitlerimize yapılan ayıptır" derken, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ülkü Altınoluk da yol için izin alınmadığını bildirdi. >> 13. sayfada

  AYNI OLAY YAŞANMIŞTI

  Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 2004 sonunda yapılan "Anzak Yolu" da Avustralya ile krize neden olmuştu. Yol yaparken Anzak askerlerinin kemiklerinin çıktığını ileri süren Avustralya hükümeti Türkiye’ye nota vererek çalışmaların durdurulmasını istemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı