Ege Haberleri

  Yol kenarından yağ almayın

  Hürriyet Haber
  25.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege’de tatil yapanların dönüş yolunda üretim bölgelerinden zeytinyağı alma alışkanlığına karşı uyaran uzmanlar, “Beyaz tenekeye itibar etmeyin” dedi.

  ZEYTİN ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Eşbaşkanı Metin Ölken, yaz aylarında Ege kıyılarının cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, tatilcilerin katkısı ile zeytinyağı ticaretinde ciddi canlanma yaşandığını söyledi. Türkiye’nin dört bir tarafından Ege’ye tatile gelenlerin hem alışkanlık, hem de ‘yerinden’ alma dürtüsü ile dönüş yolunda zeytinyağı aldıklarını anlatan Ölken, tüketicilere, “Emin olmadıkça, tanımadığınız kişilerden, yol kenarlarında satılan ‘beyaz teneke’ tabir edilen markası, menşei belli olmayan yağlardan kesinlikle sakının” uyarısında bulundu.
  Rahatsız edici koku
  Ölken, “Ucuzluğuna kapılıp, açıkta, plastik ambalaj içinde zeytinyağı kesinlikle alınmamalı. Yoksa zeytinyağı yerine çok farklı yağlar alabilirsiniz. Kontrole tabi olmayan ürünlerin düşük kalite ve kusurlu olma ihtimali yüksek. Zeytinyağı kötü kokuyor algısı çoğunlukla bu kontrolsüz satışlar nedeniyle oluşmaktadır. Kaliteli bir zeytinyağında kusur kabul edilen rahatsız edici koku ve tatlar olmaz” diye konuştu.

  TÜKETEN BİR KİTLE

  Türkiye’nin son 10 yılda zeytin ağacı varlığını iki katına çıkardığını belirterek, bu ağaçlar önümüzdeki yıllarda ürün vermeye başladığında zeytinyağı rekoltesinin bugünküne göre  2-3 kat artacağını söyleyen Ölken, “O nedenle ihracatı ve iç tüketimi artırmamız gerekiyor. Alımgücü yüksek, her yıl düzenli tatile çıkabilen kişileri, tüketimi artırabilecek kitle olarak görüyoruz. Bu grubun da zeytinyağı alımı sırasında doğru yönlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı