Ege Haberleri

  'Yıldırım' cezaları geliyor

  Coşkun YAMAN / BALIKESİR
  25.02.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  PAZAR günü oynanan Gençlerbirliği maçından sonra yaşanan olaylar nedeniyle Balıkesirspor Başkanı Tuna Aktürk, 3 yönetici, 1 antrenör ve 2 kulüp görevlisini tedbirli olarak, Balıkesirspor Kulübü'de saha olayları ile çirkin ve kötü tezahürat yüzünden Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevkedildi.

  Başkan Aktürk'ün yanı sıra yöneticiler Faruk Demiraslan, Zeki Çıkrıkçı ve Hasan Cengiz Güneş ile Kulüp Müdürü Uğur Erol, Futbol Disiplin Talimatnamesi'nin 39'uncu maddesi uyarınca hakem soyunma odası koridorlarında sportmenliğe aykırı harekette bulunmakla suçlanırken antrenör Serkan Afacan ile kulüp görevlisi Serdar Akgül'ün de sportmenliğe aykırı davranışta bulunduğu iddia edildi.


  AZİZ YILDIRIM'IN AÇIKLAMASINDAN SONRA TALİMAT DEĞİŞTİRİLDİ
  Müsabaka bitiminde hakem Tolga Özkalfa ile tartışıp soyunma odası koridorunda olay çıkaran Başkan Aktürk ve yöneticilerin, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, "Gerekirse soyunma odasını basarım" açıklamasından sonra Futbol Disiplin Talimatı'nda yapılan değişiklik gereği, en az 1 yıl men cezası alabileceği öğrenildi.
  Türkiye Futbol Federasyonu, 20 Kasım 2014'te yaptığı toplantıda hakemlere yönelik hakaret, tehdit, taciz, darp ve benzeri eylemlerin artarak devam ettiği görüşünden hareketle hakemlerin yetkilerini artırıp, bu eylemlerde bulunanlara verilecek cezaları da yeniden düzenledi. Olayın müsabaka sırasında meydana gelmesi halinde hakeme maçı tatil etme yetkisi tanıyan TFF, hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri yapan kulüp yöneticilerine en az 1 yıl men cezası verilmesini karara bağladı.

  NELER OLMUŞTU
  Balıkesirspor'un pazar günü Atatürk Stadı'nda Gençlerbirliği'ne 1-0 yenilerek ligde kalma şansını zora soktuğu maçtan sonra koridora inerek hakem Tolga Özkalfa ile tartışan Tuna Aktürk, Özkalfa'nın bu esnada kutlamak için uzattığı eline vurduğunu iddia edip Bahçelievler polis Merkezi'ne giderek şikayetçi oldu. Başkan Aktürk, Tolga Özkalfa'ya alkol ve uyuşturucu muayenesi yapılmasını da isterken, polise yarım saat ifade veren Özkalfa, maç bitiminden yaklaşık 3,5 saat sonra Atatürk Stadı'ndan ayrılabildi.

  DOSYASI KABARIK
  Balıkesirspor'da 2010 yılında başkanlık koltuğuna oturan Tuna Aktürk, kırmızı beyazlı kulübü önce 1'inci Lig'e, ardından da Süper Lig'e çıkarırken, elde ettiği tarihi başarılar kadar renkli kişiliği ve agresif tavırlarıyla da ön plana çıktı. 2011-12 sezonunda Şanlıurfaspor deplasmanında hakemle tartıştığı gerekçesiyle 15 gün hak mahrumiyeti cezası alan Aktürk, 2012-2013 sezonunda Balıkesir'deki maçta Altay Başkanı Ömer Hızlıok ve diğer yöneticilerle protokol tribününde kavga etti.
  2013-14 sezonunda iç sahadaki Mersin İdmanyurdu karşılaşmasında TFF Temsilcisi'ne hakaret ettiği için 60 gün ceza alan Aktürk, aynı sezon Şanlıurfaspor maçında protokol tribününde AK Parti İl Başkanı Mahmut Poyraz'la tartıştı. Geçen nisan ayında bilet istemek için tesislere gelen 3 kişi tarafından darp edilip bacağından bıçaklanan Tuna Aktürk, sezon başında yaşanan kongre sürecinde de Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'la sürtüşmeye girmesine rağmen başkan seçildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı