Ege Haberleri

  Yıkımlar tamam sıra pazaryerinde

  İzmir(DHA)
  07.07.2012 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Merkez Pazaryeri proje ihalesine çıkan Bornova Belediyesi, alanındaki yıkımları tamamladı.

  MERKEZ Pazaryeri'nin proje ihalesine çıkan Bornova Belediyesi, alandaki yıkımları da tamamladı. 6.5 milyon lira tutan kamulaştırma kapsamında 24 parseldeki 18 binanın yıkımı tamamlandı. Yıkımlarla 1781 metrekarelik alan elde edilirken, pazaryeri inşaatının 2013 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.
  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'ın, 2009 yılında 'Sokak arasında pazaryeri bırakmayacağız' sloganıyla başlattığı çalışmanın en önemli ayaklarından Merkez Pazaryeri'nin proje ihalesine çıkıldı. Bu arada pazaryeri yapılacak alanda bulunan ve kamulaştırma süreçleri tamamlanan 17 binanın yıkımı da tamamlandı. Proje ihalesinin sonuçlanmasının ardından yapım ihalesine geçilecek, Bornovalılar bekledikleri pazaryerine kavuşacak.
  Bornova Belediyesi son 2.5 yıl içinde Mevlana, Doğanlar, Pınarbaşı pazaryerlerinin yapımını bitirdi. Işıkkent ve Evka-4 pazaryerlerini ise tamamlanma aşamasına getirdi. Merkez Pazaryeri'nde ise iki yıl önce başlayan çalışmalar, hukuki sorunlar nedeniyle tıkanmış, kamulaştırmalar ve yıkımlar durmuştu. Vatandaşın planlara açtığı davasından vazgeçmesi üzerine çalışmalar kaldığı yerden başlıyor. Kamulaştırma bedeli 6.5 milyon lira tutan Merkez Pazaryeri için proje ihalesine çıkıldı. Bornova Belediyesi pazaryeri alanında, bin 781 metrekarelik pazaryeri alanı, bin 197 metrekarelik de otopark alanı kamulaştırdı.

  Açılış hedefi 2013
  İki katı pazaryeri olacak binada bodrum katında iki kat da otopark olarak inşa edilecek. Her bir katın 2 bin 900 metrekare olarak planlandığı toplam 5 bin 800 metrekare alanda pazar kurulacak. Bornova Belediyesi proje ihalesinin ardından yapım ihalesine çıkarak pazaryerinin inşaatına başlayacak. Birkaç ay içinde yapımına başlanacak pazaryerinin yılsonunda inşaatın yüzde 50'sinin tamamlanması, 2013 yılı sonunda ise açılışının yapılması hedefleniyor.

  Proje tamamlandığında Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi üzerinde kurulan pazar katlı otopark yanındaki yeni yerine taşınacak. Merkez bölgesinde vatandaşlar sokak arasında kurulan pazardan kurtulacak, vatandaşlar sağlıklı ve hijyenik koşullarda alışveriş yapabilecek. Pazarın kurulduğu Çarşamba ve Pazar günleri yaşanan trafik sorunu da ortadan kalkacak.

  Otopark da olacak
  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, "Yeni yapılacak pazaryerimizde iki kat bodrum otopark olacak. Pazaryerine gelen esnafın mallarını da içine alabilecek yüksek tavanlı otopark yapılacak. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ilçemizin ana arterlerinden biri, Osmangazi, Bayraklı, Atatürk mahallesi bağlantısı buradan yapılıyor. Cadde üzerindeki pazar yerini buraya taşıyınca önemli bir trafik sorunu aşılacak. Kent estetiğine yakışır, vatandaşların sağlıklı ortamda yaz kış, yağmur çamur güneş demeden pazar ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir alan oluşturulacak" diye konuştu.   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı