Ege Haberleri

  Yeşil kampanyası

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası, kent merkezindeki özelleştirme kapsamındaki kamu kuruluşlarının yeşil alana dönüştürülmesi için büyük bir kampanya başlatma kararı aldı

  ÇARPIK kentleşme ve betonlaşmayla birlikte yeşil dokunun hızla azaldığı İzmir'de, kente soluk aldırıp estetik kazandıracak bir öneri gündeme getirildi. Sivil toplum örgütleri, şehir merkezindeki kamu ve askeriyeye ait alanların yeşil alana dönüştürülmesini istedi.

  Proje geliştirilecek

  İZMİR'de Kültürpark ve mezarlıklar dışında yeşil alan kalmadığını belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, özelleştirme kapsamında olan İzmir Basma Sanayi ile Buca Cezaevi, Karşıyaka'daki askeri tersane ve benzeri kurumların yeşil alana dönüştürülebileceğini belirtti.

  Destek arayışları var

  18 Eylül'de özelleştirilmek üzere ihalesi yapılacak İzmir Basma'nın 160 dönüm alana sahip olduğunu belirten Demirtaş, Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova'dan destek istedi, ‘‘Şehir merkezinde fabrika olmaması gerekiyor. Bu bina mutlaka kaldırılmalıdır’’ dedi.

  Elbirliğiyle yapılacak

  DEMİRTAŞ'A, İzmir'deki diğer sivil toplum örgütlerinden de destek geldi ve kampanya başlatılması için kollar sıvandı. İzmir Meslek Örgütleri Kurulu'nun sekreteryasını üstlenen Ticaret Borsası Meclis Başkanı Tuğrul Yemişçi ise konuyu kurulda gündeme getireceklerini söyledi.

  Yeşil kampanyası

  SÜMER Holding'e ait İzmir Basma Sanayi'nin, 18 Eylül'de ihaleye çıkarılacağını belirten İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş, Devlet Bakanı Yalova'ya özelleştirmeden vazgeçilmesi için çağrıda bulundu. Yalova'dan helikopterle İzmir'i incelemesini isteyen Demirtaş, ‘‘Kültürpak ve mezarlıklar dışında kentte yeşil alan yok. İzmir Basma Sanayi'nin özelleştirilmesi doğru değil, çünkü artık şehir merkezinde fabrika olmaz ve şehir estetiği açısından da kötü. 160 dönüm alana sahip İzmir Basma Sanayi özelleştirmeden vazgeçilerek, yeşil alan yapılmalı. Ayrıca şehir merkezinde Şirinyer'deki cezaevi, Karşıyaka'daki tersane gibi bir şehrin göbeğinde bulunmasının yanlış olduğu kamu ve askeriyeye ait alanlar var. Bu yerler de yeşil alana dönüştürülmeli. İzmir'e soluk aldırmak gerek’’ dedi.

  İTO'dan önerisi

  İZMİR Meslek Örgütleri Kurulu'nun sekreteryasını üstelenen İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Tuğrul Yemişçi de Demirtaş'a destek verdi. Şehrin betonlaşma ve yükselen binalar arasında nefes alamaz hale geldiğine dikkati çeken Yemişçi, ‘‘Kentimiz yeşil alan fakiri. İhaleye çıkarılacak İzmir Basma Sanayi'nin yeşil alan olarak değerlendirilmesi doğru olur. Hükümet özelleştirmeden elde edilecek geliri, bütçeye aktarıp kaynak yaratmaya çalışıyor. Ama İzmir'in de böyle bir alana ihtiyacı var. Bunlar, bugüne kadar imar planlarında yapılan yanlışların bir sonucu. Daha fazla zaman kaybetmeden, kentimize estetik kazandırmalı ve soluk aldırmalıyız. İzmir Basma Sanayi gibi şehir merkezinde olmasının hiçbir anlam ifade etmediği, hatta kullanılmadığı pek çok kamu kuruluşu var. Bu gibi konular kurulda sık sık gündeme geliyor. Yeniden tartışıp, bu yönde bir kampanya ya da çalışma da başlatılabilir’’ diye konuştu.

  Yeşil fakiri olduk

  KÜLTÜRPARK dışında İzmir'de yeşil alan olmadığına dikkati çeken Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Küçükkara da şehir merkezinde yeşil alanların arttırılmasına dönük bir kampanya başlatılabileceğini söyledi. Küçükkara, yeşil alanların arttırılmasına dönük her tür çabayı desteklemeye hazır olduklarını vurgulayarak, ‘‘Özelleştirme kapsamında olan İzmir Basma Sanayi, çok büyük bir alana sahip. Burası için önce inceleme yapılmalı. Daha sonra da şehir merkezinde bulunmasının bir anlamı kalmayan kamuya ait diğer alanlar da incelenerek, bu konuda bir kampanya başlatılabilir. İzmir yeşil fakiri bir yer haline geldi’’ dedi.

  Büyükşehir'e sunulacak

  BUGÜNE kadar yapılan imar planlarında, yeşile çok büyük alanlar ayrılmadığını belirten Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Cemal Arkon da öneriye destek verdi. Bu konuda geniş bir inceleme yapılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Arkon, ‘‘Öneri Büyükşehir Belediyesi'ne sunulup, değerlendirilecek. İzmir Basma Sanayi'nin yanı sıra diğer benzeri diğer kamu ve askeriyeye ait kuruluşlar içinde böyle bir çalışma başlatılmasında büyük yarar var’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı