Ege Haberleri

  Yerli otomobil Devrim’e ödül

  İZMİR (DHA)
  17.08.2015 - 01:15 | Son Güncelleme:

  Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı’nın yaptığı elektrikli otomobil TÜBİTAK tarafından Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

  Yerli otomobil Devrim’e ödül

  Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (G-Tech), danışman hocaları Doç. Dr. Selim Solmaz’la beraber bu kez de elektrikli otomobil yaptı. Makine, Elektrik-Elektronik ve Endüstri mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, ülkemizin ilk yerli otomobili olan Devrim’le aynı adı taşıyan konsept araçlarının motorunu bile kendileri imal etti.

  Yerli otomobil Devrim’e ödül

  Aylar süren emeğin sonucu Devrim, TÜBİTAK tarafından Kocaeli’de düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda jüri önüne çıktı, elektromobil kategorisinde Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, teknolojiye meraklı öğrenciler ile hocalarını kutladı, onlardan daha da iyisini yapmalarını istedi. Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz, motor, telemetri, elektronik diferansiyel gibi her biri otomotivde ileri teknoloji eseri parçaları imal edebilmenin önemine dikkat çekti. Doç. Dr. Solmaz, Bakan Işık’ın da isteği üzerine daha iyisi için şimdiden kolları sıvadıklarını açıkladı. Doç. Dr. Solmaz, "Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun’un tasarladığı motorun öğrencilerimiz tarafından imal edilmesi bile tek başına övgüye fazlasıyla değer. Motorun yanı sıra birçok aksamı ve elektronik sistemleri de başarıyla uyguladılar, kaportayı da yine kendileri tasarlayıp hazırladılar. TÜBİTAK’tan aldığımız bu ödül bizim için büyük moral oldu, gücümüze de güç kattı. Bir yıl içinde performansı daha yüksek, daha çarpıcı tasarıma sahip yeni bir elektrikli otomobil hazırlayacağız, bunun hazırlıklarına hemen başladık. Öğrencilerimizle beraber milli teknoloji geliştirme hedefimizde yeni başarılara ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz" dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı