Ege Haberleri

  Yeni yönetimle atağa kalktı

  İZMİR (DHA)
  11.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Altınyağ Kombinaları, yeniden yapılanma sürecinde 2 milyon Euro’luk teknolojik yatırım yaparak yıllık 72 bin tona ulaşan rafine üretim kapasitesi ile ihracatını altı ülkeye yaydı.

  İzmirli Altınyağ Kombinaları, yeniden yapılanma sürecinde sektörün deneyimli üç yeni tepe yöneticisi Şevket Yılmazçetin, Mustafa Karaman ve Dr. Mehmet Dikkaya’yı transfer etti. 2 milyon Euro’luk teknolojik yatırım yapan firma, yıllık 72 bin tona ulaşan rafine üretim kapasitesi ile ihracatını altı ülkeye yaydı. İç pazarda yayılmak için TARPAZ’la anlaşarak büyümesini sürdüren Altınyağ, yeni hedefini Avrupa ve Afrika pazarları olarak belirledi.

  Enver Çevik, Masum Çevik ve Mehmed Nureddin Çevik’in 20 milyon TL’yi aşkın sermaye transferi ile faaliyetlerini canlandırdığı Altınyağ Kombinaları, bugün bünyesindeki 120 çalışanı, tedarikçileri, paydaşları ve bunların aileleri ile bölgede önemli bir istihdam kaynağı olmaya devam ediyor. İzmir’de üretimini sürdüren Altınyağ Kombinaları, atanan üç yeni tepe yöneticisi ile vizyon ve hedeflerini yükseltiyor, değişen marka imajı ve güçlenen mali yapısının yanı sıra ekibine kattığı deneyimli isimlerle gıda sanayinin iddialı şirketi olma yolunda hızla ilerliyor.

  Kapasite Artıyor
  Altınyağ, ayçiçek ve mısır özünden oluşan 5 bin ton ile başladığı ihracatını keten, kolza, soya ve pamuk ürünleri ile çeşitlendirerek Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan, Lübnan, İsrail, Pakistan ve Filistin pazarlarından elde ettiği yeni siparişlerle 20 bin tona çıkaracak. Çok yakın bir süreçte, AB ülkelerini hedefleyen Altınyağ’ın iç ve dış pazarlara yönelik kapasitesi bu yılsonu itibariyle 36 bin tona ulaşacak.

  Tarpaz işbirliği
  Geçen nisan ayında, Tariş’in iştiraki TARPAZ ile Altınyağ markalı rafine ayçiçek yağı ve rafine mısır yağı ürünlerinde, yıllık 12 bin ton alım garantisi, Türkiye sathındaki dağıtımı konusunda yaptığı anlaşma ile iç pazarda da iddiasını sürdürüyor. Bu anlaşma ile Altınyağ’ın kavanoz ve teneke ambalajlar halinde 1, 2, 5, 8 ve 15’er litrelik ürünleri yine TARPAZ tarafından yurt sathına dağıtılmaya başlandı.

  Hedefler revize edildi

  Finansman, muhasebe ve yönetim konularında uzun yıllar uluslararası arenada üst düzey yöneticilik deneyimine sahip Şevket Yılmazçetin’in önce Genel Müdür Yardımcılığı’na atanması, ardından Genel Müdürlük koltuğuna oturması ile Altınyağ’da yeniden yapılanma süreci hızlandı. Peşinden uluslararası şirketlerde ve büyük gruplarda uzun yıllar üst düzey yöneticilik deneyimi olan Mustafa Karaman’ın CFO olarak, gıda sektöründe üretim ve pazarlama konularında duayen olarak tanınan Dr. Mehmet Dikkaya’nın Genel Müdür Yardımcısı olarak ekibe kazandırılması ile Altınyağ’da yeni bir dönem başladı. Altınyağ Kombinaları, hem iç pazara hem de dış pazarlara yönelik hedeflerini revize ederek üretim kapasitesini artırdı. Bu kısa süre içinde şirketin bilgi işlem ve teknoloji altyapısına 2 milyon Euro’yu aşkın yatırım gerçekleştirildi. Tesis, yenilenen makine parkı ile Türkiye’nin iddialı entegre sistemlerinden biri haline geldi.
  Enver Çevik, Masum Çevik ve Mehmed Nureddin Çevik’in 20 milyon TL’yi aşkın sermaye transferi ile faaliyetleri canlandırılan Altınyağ Kombinaları, bünyesindeki 120 çalışanı, tedarikçileri, paydaşları ve bunların aileleri ile bölgede önemli bir istihdam kaynağı olmaya devam ediyor.

  Fire azaldı

  Sermaye artırımının ardından Adana, Kahramanmaraş, Konya ile Ukrayna ve Rusya’dan hammadde teminine de başlayacak olan Altınyağ, güçlenen makine parkı ile çekirdek kırma ve kabuk ayırma işlemlerini hızlandıracak. Fire oranını da yüzde 1.5 oranında azaltırken, 2012 sonuna kadar hem iç, hem de dış piyasa taleplerini karşılamak üzere gerçekleştireceği 36 bin tonluk üretimle rafine kapasitesini aylık 6 bin tona çıkarmış olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı