Ege Haberleri

  Yeni otogar projesine ödül

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  30.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  UŞAK Belediyesi’nin yeni otogar için başlattığı Terminal Kompleksi Mimari Proje Yarışması’nda dereceye giren projelere ödülleri verildi.

  Uşak’ta, iki yıldır kente yeni bir otogar yapılması için çalışan belediye, Uşak Mimarlar Odası ile hazırladığı mimari proje yarışmasına Türkiye genelinden toplam 82 proje katıldı. 400 mimarın emek harcadığı projeler juri incelemesinin ardından derecelendirildi. Yarışmada Mimar Kutlu İnançbal ve Mimar Hakan Evkaya’nın çizdiği proje birinci oldu. Dereceye girenlere plaket ve birinciye 30 bin, ikinciye 20 bin, üçüncüye de 15 bin lira para ödülü verildi.
  Kentin mevcut otogarının kullanılamaz hale geldiğini, projenin önemli bir zorunluluktan doğduğunu dile getiren Belediye Başkanı Bağımsız Ali Erdoğan, mevcut otogarın ekonomik ömrünü tamamladığını belirtti. Başkan Erdoğan, “İlk önce proje konusunda yarışma yapmaktan çekindik. Uygulaması zor projeler çıkacağı ve sorunlar yaşanacağını düşündük. Fakat yine de vazgeçmedik. Uşak’tan bir mimarın birinci olması bizi sevindirdi” dedi.

  Çevre yolu önemli

  Aralık ayında ihaleye çıkılan 30 kilometrelik çevreyolunun otogarın gösterilmesi açısından önem taşıdığını kaydeden Başkan Erdoğan, çevreyolunun kente ciddi katkı sağlayacağını dile getirdi. Erdoğan, “1959 yılında il olan Uşak bir yere sıkışmıştı. Artık bu projeler bizi sıkışıklıktan kurtaracak. Çevre yolu, otogar, adliye, hastane ve emniyet müdürlüğü binasının olduğu bölgede kenti geliştirecek. İzmir-Ankara karayolu üzerinde gelişen kente yeni bir belediye binası yapmayı planlıyoruz. Yeni hizmet binasını da aynı Terminal Kompleksi’nde olduğu gibi yarışmayla yapacağız. Belediyemizde yarışmayla proje konusu bir kültür haline geldi. Yeni Terminal Kompleksi’nin yapımına bu yıl içinde başlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı