Ege Haberleri

  Yeni markalarla ihracat atağı...

  Hürriyet Haber
  22.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin toplam ayakkabı üretiminin yüzde 38’ine sahip olan İzmir’de sektör çeşitli sıkıntılarla boğuşuyor. Oda Başkanı Güzel, ihracat atağına kalktıklarını söyledi.

  SORUNLARININ ilk sırasında kayıtdışı ve kalitesiz Çin malları yer alan ayakkabı sektörü, isyan etti. Bu konuda ciddi önlemler alınması gerektiğini söyleyen İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, tüm üreticilerin sıkıntıda olduğunu kaydetti.
  Türkiye’de ciddi bir üretim fazlası olduğunu, ihracata daha fazla önem verilmesi gerektiğini aktaran Güzel, “Üretim kapasitesi bakımından dünyada dördüncü, Avrupa’da ikinci sıradayız. Türkiye’de yılda 450 milyon çift ayakkabı üretiliyor. İzmir ise bunun yüzde 38’ini oluşturuyor. İhracatta da arzu edilen payı alamıyoruz. Dünya pastasında 64 milyar dolarlık yere sahip olan sektörden, Türkiye binde 2.5 bile pay alamıyor” dedi.
  Satışlar düşük
  Türkiye’de yıllık yeni ayakkabı satın alma miktarının Afrika ülkelerinden bile az olduğunu vurgulayan Güzel, “Türkiye’de bu rakam ortalama yılda 1.9, Avrupa’da ise 6.9. Ciddi bir üretim fazlamız var. Ülkemizde işsizliğe de çare olan bu sektörün, markalaşma çalışmalarıyla daha da gelişeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

  SGK PRİMLERİ

  Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Durmaz, ayakkabı ihracatının ithalatı karşılayabilmesi için yüksek katma değerli ürünler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Durmaz, büyük alıcılara mal satabilmek için firmaların birlik içinde hareket etmesinin zorunluluğuna dikkat çekti. En büyük sorunun yüksek maliyetler olduğunu kaydeden Durmaz, “Bu durum rekabet koşullarını zorlamakta ve karlılık oranlarını düşürmekte. Bu yüzden vergi oranları ve SGK primleri düşürülmelidir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı