Ege Haberleri

  Yatırımcılara 7 yıldızlı çağrı

  Hürriyet Haber
  14.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin yedi yıldızlı tek endüstri kenti olarak anılan Aliağa Organize Sanayi Böl-gesi’nde son parseller satışa çıkıyor. Başkan Atıl Akkan, “Kaçırmayın” çağrısı yaptı.

  MODERN ve kusursuz altyapısı, lojistik avantajları, üye firmalara sunulan tanıtım ve gelişim hizmetleri ile yatırım merkezleri arasında öne çıkan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) bünyesinde bulunan sınırlı sayıdaki sanayi parseli 18 Ocak’ta ihale ile satışa çıkarılacak. Yatırımcıları “7 yıldızlı endüstri kenti”nde yatırım yapmaya davet eden Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, global pazarda rekabet için sanayicinin ihtiyaç duyacağı tüm hizmetleri sağlayan bölgede fay hattı olmayışının da avantaj olduğunu söyledi.
  Pek çok sektör için hammaddeye yakınlığının sağladığı lojistik karlılığın yanında, karayolu ve demiryolu ile bölgenin giriş kapısına kadar erişim olanağı bulunduğunu kaydeden Akkan, “Yakın çevrede Nemrut iskeleleri, Nemport, Petkim ve Dikili gibi pek çok liman bulunan, ayrıca dünyanın ilk on limanı arasına girecek olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na sadece 28 kilometre mesafede olan ALOSBİ, her anlamda avantaj sağlıyor” diye konuştu.

  SORUNSUZ ALT YAPI

  Türkiye’de ilk kez içme suyu, AG-OG elektrik, aydınlatma, scada, fiber-optik- telekomünikasyon sistemlerinin yerin altında imal edilen galeriler içinden geçirildiği ALOSBİ’de, kesintisiz enerji temini sağlayan altyapının yanısıra, doğal gazla çalışan 280 MW’lık Çakmaktepe Enerji Santralı sanayicilerin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca yeşil enerji üretmek amacıyla kurulan ALRES A.Ş., rüzgar türbinlerinden 60 MW gücünde enerji elde edecek.

  60 BİN İSTİHDAM

  İzmir’in 65 kilometre kuzeyinde yer alan ALOSBİ’nin 9.220.000 metrekarelik toplam alanı içerisinde
  373 sanayi parseli bulunuyor. Kimya, plastik, otomotiv, metal, makine, tekstil, kağıt, inşaat, gıda, elektrik-elektronik ve ağaç sektöründeki firmalara ev sahipliği yapan ALOSBİ’de tam kapasite ile faaliyete geçildiğinde, yaklaşık 60 bin kişinin istihdam edilmesi planlanırken, 10 milyar dolarlık
  sanayi üretimi ve 6 milyar dolarlık ihracat
  öngörülüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı