Ege Haberleri

  Yatırım yaparak krizde kazandı

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen hafta yapılan genel kurulunda sermayesini iki kat artışla 300 milyon liraya çıkarma kararı alan İDÇ’nin, iki yıl önce bir gemi fiyatına üç gemi alarak krizden karlı çıktığı açıklandı.

  SON bir yılda haddehane yatırımıyla üretim kapasitesini, enerji santrali ile verimliliğini artıran İzmir Demir Çelik (İDÇ), şimdi de sermayesini iki kat artırarak 300 milyon liraya çıkarıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, artışının tamamını şirket fonlarından karşılayacaklarını belirterek, “Ortaklarımıza 150 milyon lira bedelsiz hisse senedi dağıtacağız. Şu an İDÇ hisselerine büyük rağbet var. Sermaye artırımı sonrasında değeri daha da artacak. Ortaklara hisse senetlerini ellerinde tutmalarını öneriyorum” dedi.

  Esnek üretim modeli

  Şahin, iki yıl önce yaşanan küresel ekonomik krizde istihdamı korumak için esnek üretim modelini hayata geçirdiklerini söyledi. Gemi fiyatlarının düştüğü dönemde neredeyse bir gemi fiyatına 3 gemi aldıklarını, bu yatırımın da dünya ticaretinin hareketlendiği dönemde kar yarattığını kaydetti. İDÇ, geçen yıl çeşitli boyutlarda kütük ve diğer ürünleri üretmek için 11 milyon, orta profil haddehanesi için de 30 milyon euro tutarında iki ayrı yatırıma da başladı.

  ENERJİ TESİSİ

  İDÇ’nin kriz dönemlerinde bile yatırımlarına ara vermediğini belirten Şahin, “Yüzde 74.8 hissedarı olduğumuz İzdemir Enerji tarafından kurulacak 350 MW gücünde ithal kömüre dayalı enerji üretim tesisi yatırımı için kullanılacak 280 milyon dolarlık döviz kredisine de garantör olduk. 2014’te tamamlanması planlanan bu proje ile bölgede zaman zaman yaşanan enerji sıkıntısının önüne geçilmesi, ülkemizin artan enerji ve istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı