Ege Haberleri

  Yatırım çağrısı

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  21.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’ta nüfusu bir milyonu aşan Dohuk’un belediye başkanı Sherwan Malo, İzmirli işadamlarını yatırım için davette bulundu.

  ANKARA Büyükşehir Belediyesi’nin çağrısıyla Türkiye’ye gelen Dohuk Belediye Başkanı Sherwan Malo, 30 yıl önce İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduğu Ege Üniversitesi’nden arkadaşlarını görmek için İzmir’e geldi. Türkiye’ye gelişinden üç gün sonra arkadaşlarıyla İzmir’de buluşan Malo, “Hep beraber İzmir’de okuduk. Kimimiz geri döndük, kimimiz ise Türkiye’de ve İzmir’de kalmaya devam ettik. Bazı arkadaşlarımız İzmirlilerle evlendi, burada kaldı. Bu ziyaret ile 30 yıldır görüşmediğim arkadaşlarımla hasret giderme fırsatı buldum” dedi. Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1982 yılında mezun olan Malo, 1976 yılında Türkiye’ye geldiğini, İstanbul’da bir yıllık yabancı dil eğitiminin ardından İzmir’de eğitimini tamamladığını söyledi. Daha sonra Memleketi Kuzey Irak’taki Dohuk kentine döndüğünü ifade eden Malo, akıcı bir şekilde Türkçe konuşmasıyla da dikkat çekti. Irak’ın şiddet ve kavgayla anılmasından üzüntü duyduğunu dile getiren Malo, Kuzey Irak’taki Dohuk, Erbil ve Sülaymaniye’nin Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden daha güvenli olduğunu vurguladı.

  İkinci vatanım

  Yatırım için İzmirli işadamlarına seslenen Malo, “İzmirli işadamlarımızı orada görmek istiyoruz. Bir İzmirli oraya geldiğinde bilsin ki, Dohuk’un belediye başkanı bir İzmirlidir. Bir hemşerisi oradadır. Gelsinler, görsünler. Orada Sherwan adında bir abileri, bir kardeşleri var. Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Irak arasında ciddi ticari ilişkiler var. Biz de temenni ederiz ki, İzmir’le ilişkilerimiz gelişsin. Ben İzmir’de okuduğum için, bu kenti ikinci vatanım olarak görüyorum. Ben İzmirlileri, Dohuk’a yatırıma davet ediyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı