Ege Haberleri

  Yatağan nihayet

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YOĞUN hava kirliliğine yol açan ve Yatağanlılar'a hayatı zehir eden Yatağan Termik Santralı'nda kirliliği önleyecek Bacagazı Arıtma Tesisleri'nde nihayet deneme çalışmalarına başlandı. Birinci ünite arıtma tesisi 3 saat süreyle çalıştırıldı.

  YAPIMINA 14 aylık gecikmeyle biten 1. Ünite Bacagazı Arıtma Tesisi, önceki gün 15.00 ile 18.00 saatleri arasında 3 saat süreyle devreye alındı ve zehirli gazlar tutuldu. İlk denemede, arıtmadan geçirilen baca gazındaki 7 bin miligram/metreküplük kükürtdioksit oranının 600 miligram/metreküpe düştüğü belirlendi.

  YATAĞAN Termik Santralı İşletme Müdürü Mehmet Hoşoğlu, ‘‘Birinci ünitenin deneme testini önceki gün gerçekleştirdik, 3 saatlik testte zehirli kükürtdioksit oranının çok küçük değerlere düştüğünü gördük. Ünite, 18 Ocak'ta tamamen devreye girecek’’ dedi.

  HOŞOĞLU, ikinci ünitenin ise bu hafta sonu devre dışı bırakılarak, baca gazı arıtma tesisindeki kazandan gaz emen 4 megawatt gücündeki Busterfan'ın soğuk testlerinin yapılacağını, 15 gün içinde de arıtma fonksiyonunu gören sıcak testlere başlanacağını, yılbaşından sonra da deneme testlerine geçileceğini söyledi.

  İşçilere eylem cezası

  ÖTE yandan, Hoşoğlu, Muğla'daki üç termik santralın özelleştirilmesine karşı çıkarak 13 ve 15 Kasım'da iş bırakma ve yavaşlatma eylemi yapan 522 termik santral işçisi hakkında disiplin kovuşturması başlatıldığını açıkladı. Hoşoğlu, Yatağan Termik Santralı işçilerine, 13 Kasım'da, konsorsiyum temsilcilerinin Yeniköy Termik Santralı'ndainceleme yapmasını protesto ederek işi yavaşlattıkları gerekçesiyle 3'er saat, 15 Kasım'da ise kendi fabrikalarındaki eylem nedeniyle de 1'er saat yevmiye kesme cezası verildiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı