Ege Haberleri

  Yaşayan İnsan Hazinesi

  Ümit YILDIZ / KEMALPAŞA, (DHA)
  27.09.2012 - 10:00 | Son Güncelleme:

  UNESCO, Kemalpaşa'da 37 yıldır el yapımı cam boncuğu üreten Mahmut Sür'ü “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçti.


  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Çocuk Teşkilatı (UNESCO), İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde 37 yıldır el yapımı cam boncuğu üreten Mahmut Sür'ü “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçti.
  UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazineleri”nin seçiminde, somut olmayan kültürel mirası sürdüren usta insanların tanınması, sanatlarını iyi ortamlarda sürdürmelerinin sağlanması, ödüllendirilmesi, çırak yetiştirmeye özendirilmesi, örgün ve yaygın eğitim süreçlerine dahil edilerek kitlelerle buluşmalarına öncülük edilmesi hedefleniyor. Bu yıl, Mahmut Sür “nazar boncuğu”, Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde yaşayan Tahsin Kalender “taş ustalığı”, Kastamonu'dan Cemil Kızılkaya “yazma baskı” ve Çanakkale'nin Biga İlçesi'nde yaşayan İrfan Şahin “Kıspet yapımcılığı” alanlarında “Yaşayan İnsan Hazineleri” olarak ilan edildi.
  Kemalpaşa'lı boncuk ustası Mahmut Sür, yıllardır yaptığı cam boncuklarının ve bu sanatın yaşatılmasını istediğini belirtti. Kendisini bu ödüle layık görenlere teşekkür eden sür, “Başta İzmir için, ilçem ve Nazarköyüm için gerçekten gurur ve büyük mutluluk duydum. Bu tarz el sanatları giderek yok olmakta. Ben kendi sanatımı ömrüm el verdiği sürece yaşatmaya çalışacağım. Gönül isterdi ki bu ödülü İzmir Valimizin veya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın elinden alayım. Ancak nasip olmadı. Özellikle 2012 yılında İzmir'in logosunun nazar boncuğu olması bizleri gerçekten mutlu etti. Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, elinden geldiğince köyümüze destek vermeye çalışıyor” dedi.
  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı