Ege Haberleri

  Yaşar’dan Yozgat’a yatırım

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YAŞAR Holding kuruluşlarından Pınar, Orta ve Doğu Anadolu'daki hayvan mevcudu ve kalitesini artırmayı amaçlayan ‘‘Orta ve Doğu Anadolu Hayvancılığı Geliştirme Projesi’’ çerçevesinde Yozgat Entegre Et ve Süt Tesisleri'ni hizmete açtı. 4 yıl önce Yozgat Belediyesi'nin yaptırdığı ancak atıl durumda olan tesisleri, Pınar 3.5 milyon dolarlık yatırımla aktif hale getirecek.

  Ekonomiye katkı

  YOZGAT ve çevresindeki illerde toplam 38 bin ailenin ekonomisine katkıda bulunacak tesiste, ilk etapta 150 kişi istihdam edilecek ve 3 bin üreticinin et ve sütü alınarak, bölge ekonomisine katkı sağlanacak. Ayrıca Pınar, proje kapmasında Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Çorum, Amasya ve Tokat illerinde üstün süt ve et ırkından olan 12 bin 500 hayvanı üreticilere dağıtacak.

  ÜRETİCİLER, sürekli eğitim ve kontrole tabi tutulacak. Suni tohumlama işlemleri için de 25 anlaşmalı veterinerle çalışılacak. Yarın Devlet Bakanı Devlet Bahçeli ve Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Göklap'in de katılacağı törenle hizmete girecek Yozgat Entegre Et ve Süt Tesisleri, yılda 75 bin küçükbaş, 25 bin küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip olacak. Tesisin, ham süt işleme kapasitesi ise 38 bin ton.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı