Ege Haberleri

  Yaşama merhaba

  Hürriyet Haber
  23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğuştan kalbi delik olan 3 ve 5 yaşındaki iki kardeşin kalpleri, arka arkaya, aynı ekip tarafından yapılan ameliyatla kapatıldı.

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eyüp Hazan, 3 yaşındaki Ahmet ve 5 yaşındaki Samet kardeşlerin doğuştan kalplerinde delik olduğunu, ameliyatsız deliğin kapatılması için pediatrik kardiyologların kasıktan girerek operasyon yaptıklarını, ancak başarılı olunamadığını belirtti.

  Kalp delikleri aynı

  Yaklaşık 3-3.5 santimetre büyüklüğündeki kalp deliklerinin kapatılmasının açık kalp ameliyatıyla mümkün olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hazan şöyle konuştu: "Bu tür problemler çok sık gördüğümüz problemlerdir. İki kardeşin de kalp delikleri aynıydı. İkisini ameliyata alarak aynı ekiple bu delikleri cerrahi yöntemle kapattık. Kalbin dokusu uygundu, o yüzden yama kullanmadan, kendi dokusuyla primer kapama tekniği dediğimiz teknikle deliği kapattık. İki ameliyatta 2’şer saat sürdü. Şu anda ameliyat sonrasında çocuklar 5. gündeler ve taburcu olmayı bekliyorlar. Sağlık durumları da gayet iyi."

  Büyük mutluluk

  Denizli’de tornacılık yapan 28 yaşındaki baba Seyfettin Genççiftçi, ailelerinde kalbi delik başka kimse bulunmadığını belirtti. Kalpleri delik olan çocuklarının, zayıf ve yaşıtlarına göre büyüme geriliği olduğunu anlatan Genççiftçi, şöyle dedi: "Çocuklarım doğduğunda ikisi de morarmış şekildeydi. Hastaneye götürdüğümüzde kalplerinin delik olduğu belirlendi. 6 ay aralıklarla kontrol ettirdik. Deliğin büyümesi üzerine ameliyat yapılması gerektiği söylendi ve ikisi arka arkaya ameliyat edildi. Çocuklarım benim tek varlığım. Onların sağlığına kavuşması en büyük mutluluğumuz. Yeniden doğmuş gibiyim. Kendimi öyle hissediyorum." Anne Hediye Genççiftçi (26) yıllardır verdikleri çabanın sonunda iki çocuğunun da sağlığına kavuşmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı