Ege Haberleri

  Yaşam savaşında alt üst hayatlar

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaşamı bir başkasının ölümüne ve onun bağışlanacak organına bağlı hastaların hayatları çaresiz bekleyişle alt üst oluyor.

  İstanbullu Asuman Meriç (42) akciğer nakli olma umuduyla tam 15 aydır İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde yatıyor. Kızı Sevda (20) yanında olabilmek için üniversite değiştirdi, Bolu’dan İzmir’e geldi. Şoför eşi Kemal Meriç (45) ile kuaför oğlu Tuncay (18) ise İstanbul’da. Şifa peşinde parçalanmış aile olduklarını belirten Asuman Meriç, "Bizim gibi yüzlerce, belki binlerce insan var. Çaresiz hastalığıma mı yanayım, düzenimizin bozulduğuna mı? Kızım bana, oğlum babasına destek, umutla eski günlerimize dönmeyi bekliyoruz" dedi.

  Hastaneye mahkum

  İki yıl önce ayaklarında ödem, yürüyememe şikayetiyle hastanelik olduğunu belirten iki çocuk annesi Asuman Meriç hastaneye mahkum yaşıyor. Hiçbir iş yapamaz hale gelince ailesinin yaşadığı Samsun’a gidip, orada 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Asuman Meriç’e "kalp ve akciğer yetmezliği" tanısı konuldu. Meriç, bu tanıyla İzmir’e Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. 2007 Temmuz’da sevkle geldiği Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde ikinci yılına giren Meriç, eşine, çocuklarına, evine kavuşacağı günleri umutla beklemeye başladı.

  Büyük bir şans

  Meriç şöyle konuştu: "Ailemden uzakta, çaresiz bekleyişle 15 ayı geride bıraktım. Tedaviye alındığımda kalp akciğer nakil olmam gerektiği söylenmişti. Gördüğüm ilaç tedavisinde kalbim oldukça iyileşti. Doktorum tek akciğer naklinin bile yeterli olabileceğini söyledi. Bu büyük bir şans. Ama akciğer nakli diğer organ nakilleri kadar yaygın değil, sık yapılmıyor. Zaten organ da bulunmuyor. Nakil yapılmazsa kolay kolay hastaneden çıkma şansım yok. Yani ya bağış olacak ya da ben ömrümün sonuna kadar buradayım."

  Minyon tipli biri

  Annesine destek verebilmek için üniversite öğreniminde değişiklik yapıp İzmir’e gelen ve bir yıldır hastanede kalan Sevda Meriç, "Tek düşüncem annemin ihtiyacı olan bağış organın bulunup nakledilmesi ve sağlığına kavuşması" dedi. Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztekin Oto, Asuman Meriç’in mutlaka akciğer nakli olması gerektiğini belirterek, "Kalbi toparladı. Sadece tek akciğer yetebilir. Asuman Meriç minyon tipli. O tipte birinin organı uyabilir" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı