Ege Haberleri

  Yarım asırlık 'Kasırga' görücüye çıkıyor

  Tufan HAMARAT/ İZMİR
  18.03.2015 - 02:29 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in İnciraltı Semti'nde, Müze Gemiler Müdürlüğü, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında, 18 Mart Deniz Zaferi Karma Sergisi ve 47 yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde hizmet verdikten sonra müze haline getirilen Kasırga Gemisi'nin açılışını törenle yaptı. Yüzbaşı rütbesindeyken 'TCG Kasırga'nın komutanlığını yaptığını belirten Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, İzmir Müze Gemiler Müdürlüğü'nün, açıldığı günden bu yana 150 bini öğrenci, 2 bin 500'ü yabancı olmak üzere toplam 700 bin ziyaretçiyi ağırladığını aktardı.

  Yarım asırlık Kasırga görücüye çıkıyor

  İzmir Müze Gemiler Müdürlüğü'ndeki açılış törenine İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Mehmet Çetin, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, gaziler, askerler ve davetliler katıldı. Burada bir konuşma yapan Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, şöyle dedi:
  "Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen 18 Mart Deniz Zaferi Karma Sergisi ve Kasırga gemisinin Müze Gemiler Müdürlüğü'ne bağlı yeni bir bölüm olarak hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyorum. 1987- 1988 yılları arasında komutanlığını büyük bir onurla yaptığım TCG Kasırga, 1967'den 2014 yılına kadar yaklaşık yarım asır, Deniz Kuvvetlerimize hizmet etmiştir. Güdümlü mermi atabilme özelliğine sahip ilk platformlarımızdan olan TCG Kasırga, yüksek sürati, tespit edilme güçlüğü nedeniyle Deniz Kuvvetlerimizce uzun yıllar kullanıma devam edilmiştir. Kasırga, 'Gövdesi ahşaptan personelinin yüreği çelikten' sloganını bahriyemize kazandırmıştır. İzmir Müze Gemiler Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nın da katkılarıyla 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren Ege ve Pirireis Müze Gemileri ile hizmete açılmıştır. Gördüğü yoğun ilgi üzerine 22 Mayıs 2014 tarihinde AB-212 helikopteri Ege Müze Gemisi üzerine konuşlandırılmıştır. Açıldığı günden buyana 2 bine yakın okulun 150 bin öğrencisini, 2 bin 500'ü yabancı olmak üzere toplam 700 binin üzerinde yerli ve yabancı konuğu ağırlamıştır."

  Yarım asırlık Kasırga görücüye çıkıyor

  Konuşmanın ardından, Almanya'da 1967 yılında inşa edilen 42.5 metre boyunda, 7 metre eninde, 31 personel kapasiteli Kartal sınıfı hücumbot TCG Kasırga, protokol tarafından, ziyarete açıldı. Güvertesinde, uçaksavar ve topların da bulunduğu 'Saklan, Vur, Kaç' taktiğinin sloganlaştırıldığı müze gemiyle ilgili protokol askeri yetkililerden bilgi aldı.
  TCG Kasırga'nın ardından, 18 Mart Deniz Zaferi Karma Sergisi'nin açılışı yapıldı. Çanakkale Savaşı'ndan kalan anılarla dolu müzeyi gezen protokol üyeleri tarafından beğenildi. Müzeye; tabanca, kılıç, birbirinin içine geçmiş mermiler, madalyaları ile katkı sağlayanlar, protokole de bunlarla ilgili bilgiler verdi. Koramiral Uşaklıoğlu, müzeye katkı koyanlara teşekkür belgesi verdi. Bu müzenin 5 Nisan'a kadar ziyaretçi kabul edeceği belirtildi.

  Yarım asırlık Kasırga görücüye çıkıyor

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı