Ege Haberleri

  Yağmurda eylem

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de Tek Gıda İş Sendikası üyesi yaklaşık 500 Tekel Yaprak Tütün İşletmesi işçisi, Tekel’in kapatılmasını ve çalışanların 4-C’ye kaydırılmasını poretesto etti.Basmane’de sendika binası önünde toplanıp, şiddetli yağmur altında yürüşe geçen işçiler, güzergah boyunca AKP aleyhine slogan attı.

  Gemileri yaktık
   “Ölmek var dönmek yok”, “Gemileri yaktık geliyoruz” sloganı ile Fevzipaşa Bulvarı’nda yolun tek şeridini kapatarak Gümrük’teki AKP İl Başkanlığı’na doğru yürüdü. Güzergah boyunca işçilere çevredeki vatandaş ve esnaf da alkışlarla destek verdi. Basın açıklamasın yapılacağı AKP İl Başkanlığı önünde polis adeta etten duvar ördü. İşçileri binaya yaklaştırmayan polis,  panzerle de önlem aldı. Bazı işçi sendikalarının temsilcileri de Tekel işçilerin mücadelesine destek verdi.
  Cevap vermiyorlar
  İşyerleri kapatılan 1200 Tekel işçisi için sendika olarak yaptıkları taleplerin hiçbirine cevap alamadıklarını belirten Tek Gıda İş Sendikası İzmir 2. Nolu Şube Başkanı Nuri Yılmaz “Bizlere uygulanmak istenen özelleştirme değil ‘kapının önüne koy aç kalsın’ poltikasıdır. Üyelerimizin 4-C’ye kaydırılması konusunda hiçbir anlaşmamız yoktur. Meselemiz gayet açık ve nettir. Yaprak tütün işletmeleri AKP iktidarının siyasi iradesi ile kapatılmaktadır” dedi. Tekel işçisinin yan gelip yatma peşinde olmadığını belirten Yılmaz, bu konuda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yaptığı değerlendirmelerin de kendilerini rencide ettiğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı