Ege Haberleri

  Yabancı misafirlerimiz azaldı

  Hürriyet Haber
  06.09.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

  Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Ar-Ge Birimi tarafından hazırlanan raporda, bu yılın 8 aylık döneminde İzmir'e gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısının 969 bin 8 kişiden 924 bin 837 kişiye düşerek yüzde 4.6 oranında bir azalma olduğu belirtildi.


  Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, mevcut yabancı turist sayısı ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. İşler, "Bu düşüşün asıl nedeni, kurvaziyer yolcu trafiğinde meydana gelen azalmadır. Ayrıca, geçen sene Alsancak Limanı'nda 305 bin kişilik olan yolcu trafiğimiz, yüzde 29 oranında bir düşüş göstererek 216 bine gerilemiştir" dedi. Yaşanan bu olumsuz durumun yanında havayoluyla İzmir'i ziyaret eden yabancı turist sayısında artışın devam ettiğini belirten İşler, "Havayolu ile ülkemize giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısında artış devam etmiştir. Geçen senenin 8 aylık döneminde 629 bin kişi olan Adnan Menderes Havaalanı trafiği, bu yıl yüzde 5,2 oranında yükselerek 661 bin kişiyi geçmiştir" şeklinde konuştu.


  Raporda, 8 aylık dönemde İzmir'e gelen en fazla turist sayısının ise Almanya'dan olduğu görüldü. 8 aylık dönemde Almanya'dan gelen turist sayısı geçen seneyle karşılaştırıldığında, yüzde 0,8'lik bir artış göstererek 228 bin kişiye ulaştığı belirtildi. Almanların havayolu ile Yüzde 90 gibi dikkat çekici bir oranla İzmir' e giriş yaptığı belirtilen raporda, ayrıca Adnan Menderes trafiğinin yüzde 2,9'luk bir gelişme göstererek 204 bine yükseldiği açıklandı. Buna karşın, Almanların denizyolu ile İzmir' e yaptığı girişlerde ise yüzde 16'lık bir gerileme olduğu kaydedildi. Havayolu girişlerinde en yüksek pazarlar arasında yer alan Fransa'dan İzmir gelen turist sayısı yüzde 7,1 artarak toplamda yaklaşık 97 bine ulaşırken, denizyolu girişlerinde ise yüzde1,8'lik bir büyümenin gerçekleştiği bilgisi verildi.


  İzmir'in ziyaretçi trafiğinde dikkat çeken bir diğer gelişme ise İran'dan gelen turist sayısında oldu. İran'dan gelenlerin İzmir'de Yüzde 58'lik bir ilerleme göstermesiyle oldukça önemli bir aşama kaydeden turist sayısı, bu artışla 33 bini geçti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı