Ege Haberleri

  Yabancı gelinlerin alyansı İzmir’den

  Ayçe DİKMEN / HÜRRİYET
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TARİHİN ilk çağlarından beri kuyumculuk sanatının merkezi olan İzmir, son 10 yılda alyans üretimindeki gelişme ile Türkiye’nin üretim üssü haline geldi.

  İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, 30’a yakın alyans üreticisi ile hem Türkiye’nin ihtiyacını karşıladıklarını hem de ihracat yaptıklarını söyledi. İzmir’in son 15 yılda özellikle tasarıma ve üretim kalitesine verdiği önem sayesinde alyans üretiminde Türkiye ihtiyacının yüzde 70’ini karşılar hale geldiğini anlatan Uça, “İzmirli kuyumcular, başta AB ülkeleri olmak üzere ABD, Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerine de yoğun olarak ihracat yapıyor. Hazırladığımız alyansların büyük bölümü elişi. Bu da ürünlerin farklılığını ortaya çıkarıyor. 1 gramdan, 15 grama kadar alyans üretebiliyoruz. Geçen yıla kadar ABD de önemli bir ihracat pazarımızdı. Global kriz nedeniyle ABD’ye yapılan ihracatta düşüş yaşandı. Firmalarımız, yurtiçi pazarlarını geliştirmek amacıyla farklı bölgelerde, şube ve toptan mağazalarıyla faaliyet gösteriyorlar. Ayrıca ihracat pazarlarını genişletmek amacıyla farklı ülkelerde ihracat ofisleri, showroomlar açmaya başladılar” dedi.
  Tasarıma önem veriliyor
  Alyans sektöründeki uzmanlaşmanın arkasında tasarıma verilen önemin yanı sıra, teknolojiyi takip etmenin ve uzun yıllardır yetişen iyi ustaların bulunduğunu da vurgulayan Uça, “Tasarımcı konusunda üniversitelerden destek alıyoruz. Takı tasarım bölümlerinde eğitim alan tasarımcılar sektörümüzdeki yaratıcılığı ve tasarım çeşitliliğini olumlu yönde etkiliyor. Alyans konusunda yeni trendler İzmir’de belirleniyor. Ürün çeşitliliği çok fazla. Alyans konusunda binin üzerinde farklı model üretiliyor. Yeni sezonun alyans modasını İzmirli firmaların koleksiyonları belirliyor. Gerek moda gerekse alım gücüne bağlı olarak her kesimin ihtiyacına uygun seçenekler hazırlanıyor. Farklı renklerde, farklı gramajlarda çok geniş ürün yelpazesi hazırlanıyor” dedi.

  Mevsime göre çiçek

  DÜĞÜN günü çiçek konusunda abartıya kaçmamakta fayda var. Masadaki çiçek aranjmanının yalın ve şık tutmak masadakilerin birbirlerini kolayca görmesi açısından iyi olacaktır. Mevsime göre taze çiçekleri kullanmak her zaman mekana farklı bir atmosfer katacaktır. Düğün mekanına ve belirlediğiniz konsepte göre çiçek seçimi yapmak doğru adım olacaktır. İlkbahar; papatya, nergis, kamelya, çuha çiçeği, beyaz gül, yaz; yıldız çiçeği, peygamber çiçeği, küpe çiçeği, leylak, süsen çiçeği, şakayık, sonbahar; kasımpatı, yıldız çiçeği, orkide, gül, sümbül, ortanca, koş ise lale, karanfil, kardelen kullanabilirsiniz.
  Gelin buketi ise gelinliğin modeline uygun seçilmelidir.

  Vera Luz yeni şubesini açtı

  İZMİRLİ köklü mücevher markalarından Vera Luz; düğün sezonu öncesi yeni şubesini Konak Pier’de açtı. Yeni koleksiyonlarını, İzmirli mücevher tutkunlarıyla buluşturdu. Özellikle düğün sezonuna yönelik olarak, İzmir, İstanbul ve yurt dışında tasarlanan pırlanta ve değerli taş koleksiyonu ile büyük beğeni toplayan Vera Luz’un kurucuları Haluk Gezmez ve İzi Abuaf, “Mücevher tasarımı ve üretimi konusunda dünyadaki en son gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Özellikle Milano ve Paris’teki en son trendleri İzmir’e taşımaktan büyük mutluluk duyduk” ifadesini kullanıyorlar. 1971’de Uçak Mücevherat ismi ile yola çıkan, 2003 yılında da Alsancak’ta açtığı Vera Luz mağazası ile markalaşan firma, o günden bu yana özellikle düğün takısı konusunda geniş bir tabana hizmet sunuyor. Vera Luz’un başarılı kurucuları; Kişiye özel hazırlanan “düğün listesi” ile genç çiftlerin beğenilerine yönelik takıları aile bireyleri ile birlikte karar vererek oluşturduklarını, böylece yeni evlenecek çiftlerin kendi beğenileri doğrultusunda ömür boyu saklayabilecekleri takılara sahip olduklarını belirtiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı