Ege Haberleri

  "Vize sorunu turizmi etkiliyor"

  Hürriyet Haber
  19.12.2014 - 01:28 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş Sakız Belediye Başkanı Emmanoil Vurnus'u ziyaret ederek görevinde başarılar diledi.

  Sakız Gümrüğünde Türkçe konuşan personel tarafından karşılanmaları nedeniyle duydukları memnuniyeti dile getiren Demirtaş, "Bu şekilde karşılanmak bizi çok sevindirdi. Geçmişte kötü günler geçirdik. Gümrüklerde saatlerce beklediğimiz zamanları hatırlıyorum. Ama bunlar artık geride kaldı. Şu anda Yunanistan'ın birinci partneri Türkiye. Tüm bu sorunlara rağmen ticaretimiz 5 milyar doları geçti. Biz, dostluk ve ticaret için buradayız. Sorunlar, siyasetçilerin işi" diye konuştu.

  Atina'da gerçekleştirilen forumda iki ülkenin başbakanlarının bir araya geldiğini hatırlatan Demirtaş, "Forum sırasında, Samaras, 'İşbirliğimizi geliştirelim, sorun çıktığı anda bir parantez açalım, sonra parantezi kapatıp işbirliğine devam edelim' dedi. Bu nedenle siyasiler, parantez içindekileri çözmek için çalışmaya devam etsin." dedi.
  Vize sorunu turizmi etkiliyor
  "VİZE SORUNU TURİZMİ ETKİLİYOR"
  Ege adalarının turizm ile gelişebileceğine dikkat çeken Demirtaş, "Bu adalarda sanayi değil, turizm yapılır. Ancak vize konusu çok önemli bir sorun. Vize sorunu çözüldüğü zaman çok sayıda Türk turist adalara gelecektir. Sığınmacılarla ilgili sorunu biliyoruz. AB bakanlığımızdan takip ettiğimiz kadarıyla, adalara gelen sığınmacıları geri almaya hazırız. Yaklaşık 2 yıldır bu anlaşma hazır ve imza bekliyor. Eğer hayata geçer ve Türk turistlerden vize alınmazsa, turizmde çok büyük bir hareketlilik yaşanır" diye konuştu.

  İzmir ile birçok alanda işbirliğinin geliştirilebileceğini ifade eden Sakız Belediye Başkanı Emmanoill Vurnus ise, "Ortak hedeflerimiz için birlikte çalışmalıyız. Turistik kalkınma, ada ekonomisi için çok önemli. Sorunların ilerlemeyi durdurmaması gerekiyor. Umarım bu ziyaretlerimiz ve işbirliklerimiz artarak devam eder" diye konuştu.
  Vize sorunu turizmi etkiliyor
  İzmir Ticaret Odası olarak Yunanistan ile ilişkileri geliştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak ise, Sakız Belediye Başkanı Emmanoill Vurnus'u, Ocak ayı meclis toplantısına davet etti.

  İTO heyeti daha sonra Sakız Ticaret Odası Başkanı Yorgos Yorgollis'i ziyaret etti. Sakız'daki işadamlarının İzmir'de düzenlenen fuarlara katılması gerektiğini söyleyen Demirtaş, turizmin geliştirilmesi ve ortak yatırımlar yapılması için Sakızlı işadamlarını İzmir'e davet etti. Sakız Ticaret Odası Başkanı Yorgos Yorgullis ise, fuarlara katılıma önem verdiklerini belirterek, "Ayrıca turizmin geliştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ekim ayında yaptığımız yelken yarışı çok başarılı geçti. Gelecek sene de aynı organizasyonu yapmayı planlıyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı