Ege Haberleri

  VİP fuhuşa, “Kurye” operasyonu

  Erdem SÜREK / ÇANAKKALE, (DHA)
  12.08.2012 - 11:18 | Son Güncelleme:

  Polis tarafından düzenlenen operasyonda, Ukrayna, Gürcistan ile Moldova'lı kadınları, çalıştırmak üzere Çanakkale'ye getirip pasaportlarına el koyarak burada zorla fuhuş yaptırdığı ileri sürülen çete çökertildi.

  Çanakkale’de, polis tarafından düzenlenen “Kurye” adı verilen operasyonda, Ukrayna, Gürcistan ile Moldova'lı kadınları, temizlik ve çocuk bakıcılığı gibi işlerde çalıştırmak üzere Çanakkale'ye getirip pasaportlarına el koyarak burada zorla fuhuş yaptırdığı ileri sürülen çete çökertildi. Kadın lider H.Ç.'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı, çetenin, fuhuşa zorladığı kadınları VİP minibüslerle müşterilerinin adreslerine götürdükleri, talep doğrultusunda belirli bir ücret karşılığı VİP minibüste de fuhuş yaptırdıkları öne sürüldü.
  Çanakkale'de faaliyet gösteren bir şebekeyi takibe alan polis, çetenin İstanbul ve İzmir'de yaşayıp bakıcılık yapan Ukrayna, Gürcistan ve Moldovalı kadınların adreslerini belirlediğini, söz konusu kadınlarla irtibat kurup daha cazip tekliflerle Çanakkale'ye getirdiklerini ardından da burada pasaportlarına el koyarak fuhuşa zorladığını tespit etti. Çetenin lideri olduğu öne sürülen H.Ç. ile bağlantılı olduğu kişilerin adreslerini belirledi. Yaklaşık bir yıl süren takibin ardından polis, Esenler ve Cevatpaşa mahalleleri ile Kepez Beldesi'nde belirlenen adreslere geçen Salı günü “Kurye” adı verilen eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda, aralarında H.Ç. ile şebeke üyeleri N.D. (25), M.S. (48), H.E. (44), E.A. (47), M.C.K. (43), S.Ş. (45), E.Ç. (49), E.Ö. (42) H.T. (40) ve M.A. (38) gözaltına alındı. Şebekenin ağına düşen ve fuhuşa zorlanan 13 yabancı uyruklu kadınla 5 Türk kadın kurtarıldı. Kadınlar sağlık kontrolünden geçirildi. Yabancı uyruklu olanlar sınırdışı edildi.


  FUHUŞ YAPMAYANLARA İŞKENCE
  Polis tarafından sorgulanan şebeke üyelerinin, fuhuş yapmak istemeyen kadınlara şiddet uygulayıp işkence yaptığı ileri sürüldü. Öte yandan çete üyelerinin birçoğunun kuryelik yaptığı, cep telefonundan irtibat kurdukları müşterilerinin verdikleri adreslere, VİP minibüslerle fuhuşa zorladıkları kadınları, götürdükleri bazı müşterilerin talebi doğrultusunda da 500 TL karşılığında minibüste fuhuş yapmalarına göz yumdukları saptandı. Çete lideri H.Ç.'nin fuhuştan elde ettiği parayı nakit olarak evinde sakladığı, evinde yapılan aramada da 80 bin TL ele geçirildiği bildirildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan çete lideri H.Ç. ile 10 zanlı adliyeye sevk edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı