Ege Haberleri

  Vergi artışı kaçak içkiye davetiye

  İZMİR, (DHA)
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, büyüyen cari açık sorununa çözüm amacıyla maktu vergilerin artırılmasının turizmdeki olumlu gelişmeler nedeniyle düzelen moralleri bozduğunu söyledi.

  Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te değişiklik kararının daha sezon başında sektör için büyük sıkıntı yarattığını hatırlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “18 yaş altı olan içki yasağı fiilen 24 yaşına çıkarıldı. Bir çok belediye kırmızı nokta uygulaması ile içkili tesisi şehir dışına itmeye zorladı. Yol kenarındaki turistik tesislerin içki ruhsatlarının iptali gündeme geldi. Sektörümüzde diğer gıda maddelerinin tamamlayıcısı konumunda olan alkollü içkiyi mönümüzden çıkarma noktasına geldik. Biz bu konuyu yabancılara anlatmakta zorluk çekiyoruz.”

  Kayıt dışını özendirecek

  Yönetmelik değişikliğinden sonra alkollü içkiler konusunun vergilerdeki artışla yeniden karşılarına geldiğini söyleyen Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi:
  “Yıl sonunda istatistiklerde içki ve sigarada rakamsal düşüşler görürsek, bunun başlıca sebebi halkımızın daha az içmesi olmayacaktır. Bu durum kayıt dışılığı özendirecek, vergi gelirlerin azalmasına hem de halkın sağlığının oynanmasına neden olacaktır. Bir an önce bu karardan vaz geçilmelidir.”
  İşler, yüksek vergilerin kaçak ve sahte içkiye, sigaraya davetiye çıkardığını belirtti, Antalya’da ve Bodrum’da beş Rus turist rehberinin bu yüzden yaşamlarını yitirdiğini anımsatarak, “Can kaybının yanı sıra işin ekonomik boyutundaki rakamlar da ürkütücü. Geçen yıl kaçak sigara yüzünden 1.6 milyar lira vergi kaybı yaşanırken, yakalanan bandrolü bulunmayan alkollü içki miktarında yüzde 63 artış olduğu açıklandı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı