Ege Haberleri

  Vekilden yaşam katkısı çağrısı

  M.Hakkı ÖZBAYIR, (DHA)
  19.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, üç yıldır lösemi tedavisi gören Aykut Can’ı, ziyaret ederek, kan örneği verdi. Vatandaşlara da çağrıda bulunan Özel, “Herkes mutlaka doku bankasına kaydını yaptırmak için kan örneği vermeli” dedi.

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Celal Üniversitesi Hematoloji Servisi’ni ziyaret etti, üç yıldır lösemi tedavisi gören Aykut Can’la bir araya geldi. Kan örneği veren Özel, dokularının uyuşması halinde Can’a her türlü yardımda bulunacağını söyledi.
  Özel, “Aykut kardeşimiz, bilinçli bir hasta. Aykut’u hem iyi bir Manisalı, hem de iyi bir Manisasporlu olarak biliyoruz. Her çağrısına kulak verme gayreti gösteriyoruz. Bu hastalığının tedavisinin seçeneklerinden bir tanesi ilik naklidir. Bunun adı bazı vatandaşlarımızı son derece korkutuyor. Ama aslında hiç de öyle değil” dedi.
  Belki başka   birisine yarar
  Verdiği kan örneğinin başka birsiine de yarayabileceğine dikkat çeken Özel, “Doku tipimizin belirlenmesi için bir tüp kan verdik. Böylece dünyadaki doku bankasına kaydolmuş olduk. Ümit ediyorum dokumuz uysun ki hemen Aykut’a faydamız olsun. Aykut’a uymazsa da dünyanın bir başka ülkesinde, Endonezya’da veya bir başka yerde dokumuzun uyuştuğu hastalar olduğunda bize başvurulacaktır belki de” dedi.
  Vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Özel, “Son derece basit bir yöntemle ilik nakli için gerekli hücreler toplanabilecek. Bu konuda verenin sağlığını tehdit edecek hiçbir şey yok. Aksine yapılan tahlillerle kan verenin hastalığı varsa da ortaya çıkıyor. Herkes mutlaka doku bankasına kaydını yaptırmak için kan örneği vermeli, organlarını bağışlamalı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı