Ege Haberleri

  Validen çadır görüşmesi

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  19.06.2013 - 18:24 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de Taksim gezi park olaylarına destek vermek amacıyla Birinci Kordon'da kurulan çadırlarının kaldırılması için Vali Mustafa Toprak, çalışma başlattı.

  Çadırları kuran protestocular arasından seçilmiş 8 kişilik heyetle görüşen Vali Toprak, protestolarını yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini, ancak çadırların gerek turizme gerekse EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini söyleyerek bunun sonlandırılmasını istedi. Heyetinde kendi arasında yapıcakları görüşmeler sonrasında karar vereceklerini söyleyerek ayrıldıkları öğrenildi.

  Taksim Gezi park olaylarına İzmir'de verilen desteğinde 19. gününe girildi. Yaşanan olayları protesto etmek için İzmir'de de Birinci Kordon'da Gündoğdu Meydanı'nın yanına çadırlar kuruldu. Çeşitli sivil toplum örgütleri ile partilerin yanı sıra protestocular bireysel olarak da bölgeye çadır kurdu.

  8 KİŞİLİK HEYET GİTTİ

  Protestoların merkezi durumunda bulunan Kordon'daki çadırların kaldırılmasını dün  ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret ettiği sırasında dile getiren Vali Mustafa Toprak, bugün de bunun için harekete geçti.

  Vali Mustafa Toprak, çadır kuran protestocuların kendi aralarında belirledikleri 8 kişilik heyeti, makamında kabul etti.

  Vali Toprak'ın, heyetle yaptığı görüşme sırasında, protestolarını yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini, ancak çadırların gerek turizme gerekse EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini söyleyerek bunun sonlandırılmasını istedi.

  Kendi arasında yapacakları görüşmeler sonrasında karar vereceklerini söyleyerek ayrılan heyetin de açıklama yapacakları öğrenildi.

  PROTESTOCULARDAN OLUMSUZ YANIT

  İZMİR'de, Vali Mustafa Toprak'ın görüştüğü Gündoğdu Dayanışma Platformu üyeleri, kendi aralarındaki toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

  Grup adına basın açıklamasını yapan Yiğit Nişancı, valilin sadece isteklerini kendilerine ilettiğini ancak onların taleplerini dinlemediğini söyledi.

  Nişancı, “Bizler cumartesi günü yapacağımız mitingin ardından pazar sabahı da çadırları kaldıracaktık. Ancak yeni durum sonrasında bu fikrimizi askıya aldık. Cumartesi günü herkesi nöbete bekliyoruz. Mitingin ardından yeni bir değerlendirme yaparak o zaman karar vereceğiz” dedi.

  PANKART AÇILDI

  Bu arada Yeşildere Caddesi üzerindeki Atatürk maskının hemen altında ise, iki kişi, üzerinde “Bu millet bu oyunu bozar, sen üzülme Erdoğan” yazılı pankart açtı. Yoldan geçen sürücülerin görebileceği şekilde açılan pankartın altında da, “barış gönüllüleri” yazdığı görüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı