Ege Haberleri

  Vali Toprak: İzmir'de gerekli önlemler alındı

  Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)
  31.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  ŞANLIURFA'nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen canlı bomba saldırısının ardından, İzmir'de de bazı terör olaylarının meydana geldiğini belirten Vali Mustafa Toprak, emniyet ve jandarma birimlerinin ciddi önlemler aldığını söyledi.


  Suruç'taki patlamanın ardından İzmir'de de bazı terör faaliyetlerinin arttığını, ancak bu yapılanmalara yönelik ciddi operasyonlar düzenlendiğini dile getiren Vali Toprak, Narlıdere'de belediye otobüsünü molotofkokteyli atarak ateşe veren zanlıların da aralarında bulunduğu 16 kişinin, bugün adliyeye sevk edildiğini belirtti.
  Terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarla ilgili bilgi veren Vali Toprak, "Çeşitli suç olaylarına katılanlarla ilgili önemli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Narlıdere İlçesi'nde belediye otobüsünün yakılması bizim açımızdan çözülmüştür. Onun dışında, Menemen bölgesinde faaliyet gösteren PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H üyesi kişilere yönelik olarak yapılan operasyonda da 8 kişi yakalanmıştı bu kişiler de bugün Menemen'deki adliyeye sevk edildi. Bununla birlikte Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yapılan operasyonda gözaltına alınan MLKP TİKKO terör örgütlerine mensup 3 şüpheliden biri Çeşme'de diğer ikisi ise İzmir'de adliyeye sevk edildi. Çiğli İlçesi'nde çöp konteynerlerini yakıp yolu araç trafiğine kapattığı belirlenen DHKP-C terör örgütüne mensup 7 şüpheli yine bugün adliyeye sevk edildi. AK Parti Karşıyaka ilçe teşkilatına yönelik saldırıyla ilgili kapsamlı çalışmalar devam ediyor bu konuda da yakın zamanda eylemi gerçekleştirenler adli mercilerin önüne çıkartılacaktır. Vatandaşlarımız, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları, terörist faaliyetleri istemediklerini belirtmelidir. Hangi mahallede terör olayları yaşanıyorsa, orada yaşayanların, hemen 155 veya 156'yı arayıp vatandaşımızın geleceğine katkı sağlaması gerekiyor. Belediye otobüsü sayısının azaltılmasından şikayet ediliyor, otobüs çalışıyor ama hangi hakla otobüsün yakılmasına seyirci kalınabiliyor" dedi.


  'HER TEDBİR ÜNİFORMALIDAN OLUŞMUYOR'
  İzmir'de terör olaylarına yönelik alınan önlemlere de değinen Vali Toprak, alışveriş merkezleri, metrolar, otobüs durakları ve benzeri alanlarda 24 saat kesintisiz çalışmalar yapıldığını söyledi. Her önlemin gözle görülemeyeceğini kaydeden Vali Toprak, "Her tedbir resmi üniforma ile gördüğünüz bir tedbirden oluşmuyor. Endişeye mahal yoktur. Her bir olay, her bir yerde olabilir ama emniyetimiz ve kırsal alanda jandarmamız olmak üzere koordineli bir şekilde vatandaşı ürkütmeden tedbirleri alıyoruz. Önemli konular da oluşmadan bertaraf ediliyor. Ona rağmen vatandaşlarımızın da gördükleri herhangi bir olumsuz görüntü, endişe verici durumda 155'i ve 156'yı arayıp bilgilendirmeleri önemlidir. Her noktada güvenlik paranoyası şeklinde gelinmesine gerek yok. Metro ve alışveriş merkezlerindeki endişelerle birlikte, emniyet müdürlerimiz alışveriş merkezlerinin yönetimleri ile özel güvenlik birimlerinin dikkatli olması ve emniyet teşkilatımızla koordinesinin hissedilir olması noktasında ince detay çalışmaları yapıyorlar. Metro gibi yerlerde özel güvenlik görevlilerinin arttırılması konusunda yazılarımızı gönderdik. Bunları davul zurna çalarak dışarıya paylaşmak noktasında değiliz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı