Ege Haberleri

  Vali “İşbirliğimizi geliştireceğiz”

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Valisi Mustafa Toprak, Çin Jiang Su Eyaleti Başkan Yardımcısı Shi Heping ve beraberindeki heyeti ağırladı.

  İzmir Kalkınma Ajansı'nın çalışmaları kapsamında karşılılık işbirliği imkanlarını gözden geçirmek için kente gelen Çin Jiang Su Eyaleti Başkan Yardımcısı Shi Heping ve beraberindeki heyet, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. İki şehir arasında başlatılan iş birliği ilişkilerinin bugün başka bir evresini yaşadıklarını söyleyen İzmir Valisi Mustafa Toprak, Çin'de bu yıl Türk yılı olduğunu hatırlattı.

  İzmir Kalkınma Ajansı'yla birlikte Jiang Su Eyaleti'nde önümüzdeki hafta EXPO 2020 adaylığı için tanıtım çalışmalarını yapacaklarını belirten Toprak, “Bu anlamda hem destek istiyoruz ve işbirliğini geliştirmek istiyoruz. Eyaletin nüfusu yaklaşık 78 milyon. Aşağı yukarı Çin'in milli hasılasının yüzde 10'unu bu eyalette oluşuyor. Onun için ekonomik kapasitesi dış ticaret hacmini açısında baktığımızda çok önemli bir noktadadır. İki şehrin imkanlarını iş birliği çevresinde daha da geliştireceğiz” dedi.

  Çin Jiang Su Eyaleti Başkan Yardımcısı Shi Heping ise “İki ülke ve iki devlet olarak iş birliğinin geliştirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesi için karşılıklı çalışmaların devam edeceğini umut ediyorum” diye konuştu. Ziyaret sonunda Vali Toprak, Eyalet Başkan Yardımcısı Heping'e ebru sanatıyla yapılmış bir tablo ve fincan takımı hediye etti. Vali Toprak, “Bizde bir söz var. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Çay içtik. Kahve de içersek 80 yıllık hatırımız olacaktır” dedi. Eyalet Başkan Yardımcısı Heping de, “Sizi Jiang Su Eyaleti'ne bekliyoruz. Geldiğinizde bu fincandan kahve ikram etmek isteriz” diye konuştu.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı