Ege Haberleri

  Üzümcünün yüzünü rakıcı güldürdü

  Burcu TANER, (DHA)
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geleneksel ihraç ürünlerimizden kuru üzümde bu yıl üreticinin de ihracatçının da yüzü güldü. Borsa yöneticileri rakı fabrikalarının alımlarının yoğunluğunun etkili olduğu görüşünde.

  KURU üzümde bu yıl yaşanan “altın yıl”ın en önemli nedenlerinden birini rakı firmalarının taleplerinin oluşturduğu belirtildi.İzmir Ticaret Odası (İTB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu ile Meclis Üyeleri Mehmet Esmer ve Tayfur Gürcan, kurumun dergisine sektörü değerlendirdi. Kuru üzüm piyasasının geçtiğimiz ağustos ayında açılan sezonunda yeni mahsulün az olacağının anlaşılmasıyla eski mahsule de talep başladığını belirten Zincircioğlu, 2.5 TL civarında olan fiyatın yılbaşında rakı firmalarının da ürün talep etmesiyle önce 3, daha sonra 3.6 TL’ye çıktığını aktardı. Zincircioğlu, “Her şey arz ve talep meselesi. Bu sene arz az, talep fazla oldu. Bundan dolayı fiyat buraya kadar geldi. Dünyada üzüm üreten ülkelerde yeteri kadar üzüm olmaması da fiyatların artmasını sağladı” diye konuştu. Zincircioğlu, yeni mahsule zaman olduğunu, bu arada fiyatların daha da yükselebileceğini dile getirdi.

  Çok önemli katkı

  Meclis Üyesi Mehmet Esmer de rekoltedeki azalmanın fiyat artışı olarak yansıdığına işaret ederek, “Üzüm fiyatlarının bir diğer yükseliş sebebi de rakı firmalarının yüksek miktarlarda alım yapması. Rakı firmaları, yaş üzümü istediği kadar alamadı. Yaş alamayınca da hammadde olarak kuru üzüme dönmek zorunda kaldı. Bu, üzüm piyasasına çok ciddi bir destek verdi. Rekoltenin de az olması nedeniyle herkes yeni sezona mutlaka stoklu girelim diye düşündü. Üzümde talep patlaması oluştu” dedi.

  EGE’DEN ALIM

  Üreticiler olarak bu yıldan memnun olduklarını anlatan Meclis Üyesi Tayfur Gürcan, Tekel’in özelleştirilmesinden sonra Ege’den üzüm alımının arttığına dikkat çekti. Gürcan, rakı sektörünün 30-35 bin ton üzüm aldığını ve bunun da ciddi bir rakam olduğunu belirterek, bu yılki en büyük korkularının mevsim koşulları olduğunu vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı