Ege Haberleri

  Üzüm ve zeytinde marka yaratacak

  Mete Tamer OMUR, HÜRRİYET
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzun yıllar sigorta sektöründe çalıştıktan sonra kendi işinin kurmak için harekete geçen İzmirli Selin Solmazer, şaraplık üzüm üretimiyle hayalini gerçekleştirdi.

  ÇEŞME Ovacık’ta ilk etapta 10 dönümlük alanda şaraplık üzüm yetiştiren Solmazer, bugün çeşitli firmalara ürün veriyor. Şaraplık üzümün yanında butik konseptte zeytin ve zeytinyağı da üreten Solmazer, önümüzdeki yıllarda kendi markasını yaratarak işi büyütmeyi hedefliyor.

  Yaklaşık 7 yıl sigortacılık sektöründe çalıştığı sırada babasının rahatsızlanması üzere ailesine daha fazla vakit ayırmak adına kendi işini kurmak için çeşitli araştırmalar içine girdiğini dile getiren Solmazer, “O dönemde butik otel olmak üzere birçok alternatif vardı. Ama ben doğayla da iç içe olan şaraplık üzüm üretimini tercih ettim. 2005 yılında Çeşme Ovacık’ta bu işe girdim ve ilk etapta 10 dönümlük bir bağ kurdum” dedi.

  10 ton ürün

  Bu yıl 3’üncü bağ bozumunu yaptıklarını aktaran Solmazer, şiraz üzüm yetiştirdiklerini belirterek, “Yılda yaklaşık 10 ton civarında şaraplık üzüm alıyoruz. Kavaklıdere gibi firmalara ürün veriyorum. İlerleyen süreçte bağları büyütmeyi planlıyorum. Bağın olduğu alanda ayrıca, kahvaltı salonu kurup, tamamen kendi yetiştirdiğimiz ürünleri vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.
  İnternetten satış
  Şaraplık üzümün dışında Kemalpaşa ve Ayvalık’ta da zeytinliklerinin olduğunu anlatan Solmazer, “Oradan aldığımız ürünlerin satışını, internet üzerinden yapıyorum. Amacım, ilerleyen dönemde zeytin ve zeytinyağında butik konseptli bir marka yaratmak” dedi.

  Yeni müşteriler için yeni tesis

  TÜRKİYE’nin lider jant üreticilerinden İnci Holding ile dünyanın en büyük jant üreticisi Japon Hayes Lemmerz (HL) ortaklığı 5’nci yılını çalışanlarıyla birlikte Hilton Oteli’nde kutladı. Yeni müşterilerinin taleplerini karşılamak için geçen ay ikinci alüminyum fabrikasının da temelini atan şirketin kutlamasına katılan HL Türkiye ve Asya Genel Müdürü Toshi Harada, yeni fabrika yatırımı ile üç yıl içinde ciroyu beş katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Meral İnci Zaim ise dünya ekonomisinin durgunluk yaşadığı bir dönemde yatırım kararı almanın önemine değinerek, 2010 yılında en hızlı büyüyen şirketler arasında yer aldıklarını hatırlattı.

  TALEP ARTIYOR

  HL İnci alüminyum jant fabrikasının müşterileri Toyota, Renault, Ford, Fiat, Dacia, Land Rover ve Hyundai’nin arasına bu yıl Mercedes, Volkswagen, Iveco, Peugeot/ Citroen, Honda, Jaguar ve BMW’nin de katıldığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zaim, “Artan talebe cevap vermek üzere temeli atılan fabrika ile birlikte grubumuz Manisa’da toplam 4 jant fabrikası ile faaliyetlerini sürdürecek” dedi.


  ÇEKİM MERKEZİ

  Ovacık’ta kendisi gibi birçok butik şaraplık üzüm üreticisinin bulunduğunu belirten Solmazer, şarabın dışında da bölgede farklı girişimlerin olduğuna dikkat çekerek, “İstanbullu bir arkadaşım, lavanta yetiştiriciliğine başladı. Bir arkadaşımın da ‘spa merkezi’ kurma planı bulunuyor. Dünya çapında butik bir otel kuruacak. Burada doğa ile içiçe bir yapılanma var” bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı