Ege Haberleri

  Uyuşturucu zanlısının okulda görev yapması tepki çekti

  Oben ULU/BERGAMA (İzmir), (DHA)
  30.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme:

  EĞİTİM-SEN Bergama Şubesi Başkanı İrfan Toksoy, uyuşturucu imal edip, kullanmak suçundan hakkında bir yıl hapis cezası verilen ancak hükmün açıklanması geri bırakılan 33 yaşındaki M.Ç.’nin ilçedeki bir ortaokulda, akrabalarıyla beraber müdürü darp etmelerine rağmen, geçici hizmetli olarak işe alındığını ve durumdan haberdar olan velilerin konudan şikayetçi olduğunu bildirdi.

  M.Ç.’nin koşullarının mevzuata uygun olduğunu söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, okul müdürünün darp edilmesi konusunun ise adliyeye yansıdığını söyledi.

  Bergama Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ’hintkeneviri yetiştirmek’ ve ’uyuşturucu kullanmak’ suçundan yargılanan M.Ç.’ye 2013 yılı Nisan ayında, bir yıl hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Geçen ekim ayında, M.Ç.’nin İsmailli Köyü Ortaokulu’nda hizmetli olarak işe başlayacağı duyuldu. Velilerin şikayeti üzerine Okul Müdürü Ersin Sezen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz ile görüşüp, bu konudaki rahatsızlığı iletti. İddiaya göre, bu durumu öğrenen M.Ç. ile üç yakını Okul Müdürü Sezen’i darp etti. Sezen’in şikayeti üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Bunun ardından M.Ç., 1 Kasım’da okulda geçici hizmetli olarak işe başlatıldı. Veliler, dilekçeyle İzmir Valiliği’ne başvuruda bulundu.

  Valiliğe başvuran velilerin bu görevlendirmeden rahatsızlık duyduklarını belirten Eğitim-Sen Bergama Şubesi Başkanı İrfan Toksoy, "Şikayet üzerine biz de konuyu İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne, ardından Kaymakama aktardık. Dosya numarasını verdik. Mahkemeden araştırmalarını istedik. ’İnceleyelim’ dediler. Ama haftalar geçmesine rağmen bir şey yapmadılar. Eğitimci olarak uyuşturucudan hükümlü bir şahsın bir okulda bulunmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Elbette ceza almış kişiler topluma kazandırılmalı, iş verilmeli, ancak okulda olması çok riskli" dedi.

  İLGİLİ YERLERE YAZI YAZILMIŞ

  Hizmetlinin koşullarının yasal mevzuata uygun olduğunu söyleyen Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, "Devlet daireleri işe alırken savcılıktan adli sicil kaydı ister. Sabıkası görünmüyor. Mevzuyu Kaymakam bey ile görüştük. Kaymakam bey araştırma raporu oluşana dek biraz bekleyelim dedi" diye konuştu. Kiraz, okul müdürünün darp edilmesi olayının ise adliyeye yansıdığını söyledi. Bergama Kaymakamı Uğur Kolsuz, "Soruşturma yeni tamamlandı. Söz konusu şahsın çalışmasının uygun görülmediği yönünde ilgili yerlere yazı yazdık" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı