Ege Haberleri

  Uşak'ta ulaşım konuşuldu

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  02.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kent Konseyleri Birliği, ‘Kent ve Ulaşım’ konulu çalıştayını Uşak'ta yaptı.  Uşak Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen çalıştaya, Uşak Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Yılmaz, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çelik, 20 ilin kent konseyi başkanları ve yöneticileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
  Özellikle son yıllarda kent yaşamının önemli problem alanlarından biri haline gelen ulaşım ve kentleşme sorununun tartışıldığı çalıştayda ulaşım sorunun, kentleşmenin sorunu olduğu konusunda ortak görüşe varıldı. Çalıştay sonunda 18 maddelik bir öneri paketi hazırlandı. İki oturum halinde gerçekleşen çalıştayın birinci oturumda, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Yılmaz, “Kentlerin ulaşım sorunları ve yerel yönetimlerin sorumluluğu” konularında görüşlerini bildirdi. Oturumun ikinci bölümüne ise İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çelik, “Süründürülebilir ulaşım planlaması ve uygulamaları” konusuna değindi.
  Çalıştayın çok verimli geçtiğini kaydeden Uşak Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Aydın, ulaşım sorununun bir kentleşme sorunu olarak görüldüğü konusunda görüş birliğine varıldığını ifade etti. Aydın, görüş birliğne varılan konuları söyle sıraladı:
  “Çalıştay sonuç bildirgesi kent ve ulaşım konusunda, büyük ve orta ölçekli şehirler başta olmak üzere bütün şehirlerimiz tarafından bir Ulaşım Master Planı hazırlanmalı. Şehirler, büyüme projeksiyonu çerçevesinde tek merkezli değil çok merkezli olarak planlanmalı. Kentsel ulaşım konusundaki yetki, sorumluluk ve uygulama karmaşası ortadan kaldırılması ve uygulamada etkinlik ve verimliliğin artırılarak kent içi ulaşımın tek merkezden yönetilmesine yönelik düzenleme yapılmalı. İnsan ve çevre odaklı, sağlıklı, güvenli, konforlu, temiz ve hızlı kentsel ulaşımın temel kriterleri, kalıcı ve sürdürülebilir olarak planlamalı. Ulaşım sistemlerinin tek elden yönetilmeli. Efektif ve cazip bir toplu taşıma sisteminin kurulmalı. Optimum ulaşım alt yapısının inşası, etkin bir trafik yönetim ve denetim sistemi kurulmalı. Yeterli ulaşım ve trafik bilinci oluşturulmalı.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı