Ege Haberleri

  Uşak Üniversitesi'nde hedef uluslararası tanınırlık

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  06.01.2012 - 15:16 | Son Güncelleme:


  Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Salih Çelebioğlu ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lütfi Özak ile üniversite Sosyal Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi. Üniversitedeki gelişmeleri değerlendiren Rektör Çelik, “85 bin metrekare kapalı alanda 339 öğretim üyesi ile 10 bin 421 öğrenciye eğitim veriyoruz. Üniversite olarak öğretim üyesi açığımız var. Öğrenci başına yüzde 50.12 oranında öğretim üyesi düşüyor. Şu anda 5 fakülte, 1 yüksekokul, 7 meslek yüksek okulu ve 2 enstitüye sahibiz. Üniversitemiz emin adımlarla büyümesini sürdürüyor. Uluslararası Bolonya kriterleri çerçevesinde çağdaş fiziki yapı, atölyeler, derslikler ve kampus alanımızla uluslararası kimliğe kavuşmak istiyoruz. Bolonya kriterleri çerçevesinde ‘Diploma2’ etiketi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu etikete sahip olduğumuzda üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz uluslararası alanda tanınır diploma sahibi olacak” dedi.
  Gelecek yıllarda yeni fakülteler ve çok sayıda yeni bölüm açacaklarını belirten Prof. Dr. Çelik, “Üniversitemiz standartlara uygun olarak büyümesini sürdürüyor. Hukuk Fakültesi için hazırlıklarımız devam ediyor. İlahiyat Fakültesi için de YÖK'e teklifimizi yaptık. Bunun yanı sıra Spor Bilimleri ve Ziraat Fakültesi'ni açmayı planlıyoruz. Ayrıca yeni binasına taşınacak olan Uşak Devlet Hastanesi'nin eski binalarına da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu için talibiz. Yine Uşak'ı ele alarak şehrin coğrafyası ve ekonomisine uygun olan sanat tarihi, arkeoloji, deri ve maden mühendisliği, yer bilimleri, fizyoterapi, turizm otel işletmeciliği bölümlerini de önümüzdeki yıllarda açacağız. Markalaşmış bir üniversite olacağız. Uşak Üniversitesi prensipli ve ilkeli bir çalışma ile uluslararası merkez olmak için emek harcayacak” diye konuştu.


  ŞEHİR DİNAMİKLERİ ÇOK ÖNEMLİ

  Türkiye'de gelişen üniversitelerde şehir dinamiklerinin çok büyük etken olduğunu sözlerine ekleyen Rektör Çelik, “Ülke genelinde üniversitelere bakıldığında, çok sayıda üniversiteyi, işadamları ve hayırsever vatandaşlar yaptırıyor. Yeni bina ve bölümler kazandırıyor. Gelişen üniversitelerde şehir dinamikleri çok önemlidir. Üniversitelere ne kadar çok sahip çıkılırsa o kadar büyür. Uşak, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri'nin geçiş noktasında yer alan çok önemli bir şehir. Bu nedenle üniversitesinin de en ön sıralarda olması gerekiyor. Uşaklılar'ın fiziki yatırımlarda üniversitesine sahip çıkmasını istiyorum. Hayırseverlerin katkıları ile şehrimizle büyümek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı