Ege Haberleri

  Uşak’ta toplu taşımada 30 kuruşluk indirim

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  10.01.2015 - 01:10 | Son Güncelleme:

  UŞAK Belediyesi toplu taşımada kullanılan Kent Kart64 ihalesinin iptalinin ardından aldığı kararla ulaşım fiyatlarını dört yıl önceye çekerek 30 kuruş ucuzlattı. 20 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesine göre; 1 lira 80 kuruş olan tam yolcu bileti 1 lira 50 kuruşa, 1 lira 30 kuruşluk öğrenci bileti de 1 liraya inecek.

  Kent Kart64 sistemi ile ilgili çalışmalarını yürüten belediye, 20 Ocak’ta kart uygulamasına da netlik getireceğini açıkladı. Kent Kart64 sisteminin değişeceğini kaydeden AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, toplu taşımadaki indirimin özellikle öğrencilere ve vatandaşlara 2015 yılının ilk hediyesi olduğunu söyledi. Bu yıl içme suyu fiyatlarına da zam yapmadıklarını ifade eden Başkan Cahan, "Uşak Belediyesi, otobüs fiyatlarında da indirime gitme kararı aldı. Halkımız yüksek otobüs fiyatlarından, dolmuşçu esnafımızda kart sisteminden memnun değildi. Her iki tarafı da memnun edecek formülü bulduk. 20 Ocak’tan itibaren toplu taşıma ücretlerinde indirime gidiyoruz. 20 Ocak 2015 ulaşımda yeni bir sayfanın açıldığı tarih olacak. Belediye olarak konuyla ilgili bir anket çalışması yaparak halkın ve esnafın beklentilerini doğru bir şekilde analiz ettik. Sistemi, kimseyi mağdur etmeyecek şekilde düzenleyeceğiz. Özellikle şoför esnafı ve vatandaş bu işten karlı çıkacak" dedi.

  Kentet bir buçuk yıl önce uygulama başlanan Kent Kart64 sisteminin büyük sıkıntılara neden olduğunu ifade eden Cahan, "Bu sistem halkın ve esnafın taleplerine göre yeniden planlanacak. Yargı kararıyla iptal edilen kart sistemi, ortadan kalkacak. Şoför esnafı, kendi hatlarında hizmet verecek ve vatandaşa yönelik ciddi bir iyileştirme sağlanacak. Şu anda 1 lira 80 kuruş olan tam yolcu taşıma ücreti 1 lira 50 kuruş, 12 yaşından küçükler ve öğrenciler için 1 lira 30 kuruş olan taşıma ücreti de 1 lira olacak. Yeni tarife 20 Ocak’tan itibaren uygulamaya geçecek. Türkiye’de görülmemiş bir çalışmaya imza atıyoruz. Ulaşımda hem şoförleri mağdur etmeyeceğiz hem de yapacağımız indirimler dört yıl öncesinin fiyatlarıyla ulaşımı sağlayacağız. Sosyal belediyecilik anlayışını sadece söz de değil, halkın cebine hitap edecek şekilde uygulamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı