Ege Haberleri

  Unutmadık..

  Hürriyet Haber
  18.08.2014 - 01:00 | Son Güncelleme:

  BORNOVA Belediyesi, 17 Ağustos 1999 depreminde yaşanan acıların tedbirsizlikten kaynaklanan hatalarla tekrar yaşanmaması için AKUT’la işbirliği yaptı. Deprem gerçeğinin fotoğraflarla anlatıldığı serginin açıldığı Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde AKUT yetkilileri tarafından ’Afet Bilinçlendirme Semineri’ verildi.

  17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi’nin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen yaşanan acılar belleklerden silinmezken, Bornova Belediyesi yeni acıların yaşanmaması için bilinçlendirme çalışması başlattı. Özellikle Marmara Depremi’nde yaptığı çalışmalarla adını duyuran AKUT (Arama Kurtarma Derneği) ile işbirliği yapan Bornova Belediyesi, depreme hazırlığın önemini ortaya koyan etkinlikler gerçekleştirdi.

  Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ’Bilinç hayat kurtarır!’ sloganıyla vatandaşlara ’Afet Bilinçlendirme Semineri’ verildi. AKUT İzmir ekibinin deneyimli üyelerinin verdiği seminerde, hayat kurtaran basit önlemler anlatıldı. Deprem olmadan önce evde alınması gereken önlemlerden, sarsıntı sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlere kadar pek çok önemli bilginin paylaşıldığı seminerde can kayıplarının pek çoğunun bilinçsizlikten kaynaklandığının üzerinde duruldu.

  Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde AKUT’un derlediği fotoğraflardan oluşan deprem sergisi de açıldı. 20 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek olan sergide, deprem ve yol açtığı felaketler çarpıcı bir şekilde gözler önüne serildi. AKUT Büyükpark’ta deprem sonrasında arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılan alet ve ekipmanlarını sergiledi. Vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, AKUT’un standında kendisini ziyarete gelen Bulgaristan’daki Haklar ve Özgürlükler Partisi’nin milletvekilleri ile incelemelerde bulundu.

  SERGİYE DAVET

  Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da, vatandaşlarla birlikte ’Afet Bilinçlendirme Semineri’ne katıldı. Fotoğraf sergisinde deprem gerçeğinin çarpıcı bir şekilde görüldüğünü ifade eden Başkan Atila, "Tüm vatandaşlarımızı bu sergiyi ziyaret etmeye ve depreme karşı hazırlıklı olmak için önlem almaya çağırıyorum. Depremde, elimizde olmayan nedenlerle bazı kayıplar yaşanabilir. Ancak elimizde olan basit önlemleri alırsak kayıpları, acıları en aza indirebiliriz. Evimizde yapacağımız bugün basit gibi görünen düzenlemeler hayat kurtarabilir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı