Ege Haberleri

  Üniversitede çadırlı yurt eylemi

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  23.09.2013 - 14:34 | Son Güncelleme:

  İZMİR'deki Ege Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerden bazıları, kampüs içerisindeki Kredi Yurtlar Kurumu'nun bu yıl itibariyle sadece kız öğrencilere tahsis edilmesini protesto etti.

  Kampüs içerisine çadırlardan kendilerine yurt kuran öğrenciler, cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını dile getirdikleri uygulamanın bir an önce sona erdirilmesini istedi. Öğrencilere, CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel ile Mustafa Moroğlu da destek verdi.

  Üniversitede çadırlı yurt eylemi

  Yeni eğitim öğretim yılı itibariyle Bornova'da bulunan Ege Üniversitesi'nin içerisindeki Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurt, kız öğrencilere tahsis edildi. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin 600 kız ve erkek öğrencinin birarada barındığı yurttaki yeni uygulama, tepkiyi de beraberinde getirdi. Başvuruları kayıt altına alınmasına rağmen yurda kabul edilmeyen, kilometrelerce uzaklıktaki İnciraltı Yurdu'na gönderilen erkek öğrencilerin başını tuttuğu grup, kampüs içerisindeki Spor Salonu önünde bulunan alana yaklaşık 20 ayrı çadır kurdu.

  Üniversitede çadırlı yurt eylemi

  Uygulamaya yönelik tepkilerini, çadırlardan kendilerine yurt kurarak gösteren erkek öğrencilere, kız arkadaşlarının yanısıra CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel ile Mustafa Moroğlu da destek verdi. Çadırların bulunduğu alanın çevresine de Gezi olaylarında çeşitli kentlerde yaşamını yitirenlerin isimlerinin verildiği kütüphane, not havuzu, çay ocağı ve yemek standları da kuruldu.

  Çadırların önündeki kaldırımları öğrencilerle birlikte boyayan milletvekillerinden Alattin Yüksel, AKP Hükümetinin yurtlarla ilgili yeni uygulaması, karşı devlet projesinin bir parçasıdır. İlçe bazında öğrenciler arasında başlatılan bu ayrım, yakın zamanda kendini dersliklerde de gösterecektir. Kız ve erkek öğrenciler, ayrı ayrı derslerini göreceklerdir. Bir sonraki adımda budur. Atatürk ilkelerinden hızla uzaklaşan AKP hükümetine gençler tepkisiz kalmamıştır. İzin vermeyeceklerini göstermişlerdir. Biz de onların yanındayız” dedi.

  Üniversitede çadırlı yurt eylemi

  Milletvekili Moroğlu ise, “Yıllardan beri öğrenciler, barınma sorunu yaşamaktadır. Barınma hakkı da, öğrencilerin kendi yurtlarına yerleştirilmesiyle en güzel şekilde sağlanır. Bu tip laikliğe karşı politikalarla mücadele edenlerin her zaman yanındayız” diye konuştu.

  Üniversitede çadırlı yurt eylemi

  “SÜRGÜNÜ KABUL ETMİYORUZ”
  Öğrenciler adına değerlendirmede bulunan Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisi Doğan Başarır ise, “Bu gerici politika 16 üniversitede uygulanmaktadır ve öğrenciler olarak bunu kabul etmiyoruz. Bornova'daki öğrenci Bornova'da, İnciraltı'nda eğtitim gören öğrenci İnciraltı'ndaki yurtta kalmalıdır. Bornova'daki öğrencinin İnciraltı'nda ne işi var? Tepkimizi göstermek için kendi yurdumuzu çadırlardan kurduk. Ayrı bir yaşam oluşturduk. Gece gündüz burada kalacağız. Üniversite öğrencileri kararlarını kendileri vermelidir. Öğrencileri sürgün etmek kimsenin hakkı değildir” dedi. Öğrenciler, çadırların kurulduğu alanda kızlı, erkekle müzik eşliğinde gün boyu eğlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı