Ege Haberleri

  Üniversite eğitimi için Bulgaristan seçeneği

  Hürriyet Haber
  17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gaziemir Belediyesi ile eğitim alanında işbirliği olanaklarını araştırmak amacıyla gelen Bulgaristan’ın Bulgaristan’ın Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Yabancı Öğrenciler ve Dil Öğretim Departmanı temsilcilerinden, Türk öğrencileri davet etti.

  Ön araştırma yaptı
  Öğretim üyeleri Penka Mihailova, Svetla Senkova ve Nikolay Nikov, 26 üniversiteyi temsil ettiklerini belirtip; halen Bulgaristan’da 5 binin üzerinde Türk öğrencinin öğrenim gördüğünü dile getirdi. Mart ayında İzmir’de düzenlenecek Eğitim Fuarı için ön araştırma yapan heyet üyeleri, İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki diğer illerin eğitim olanaklarını ve dershanelerin durumunu da mercek altına aldıklarını vurguladı.
  Heyet üyelerinden Penka Mihailova, üniversite bünyesinde 1963 yılında kurulan Yabancı Uyruklu Öğrenciler Enstitüsü’nün devamı olan ve 2000 yılından bu yana ayrı bir birime dönüşen departmanları hakkında bilgi verdi. Mihailova, bugüne kadar 90 ülkeden yaklaşık 38 bin yabancı uyruklu öğrencinin lisans, mastır ya da doktora eğitimi aldığını bildirdi. Yabancı öğrencilerin İngilizce ve Bulgarca eğitim alabildiklerini vurgulayan Mihailova, “Türk öğrencilerin Bulgaristan’daki üniversitelere olan ilgisinde büyük artış var” diye konuştu.
  Öğretim üyeleri
  Gerekli kriterlere sahip yabancı uyruklu öğrenciler, Bulgaristan’daki üniversitelerde yılda 3 bin ile 6 bin Euro vererek üniversite eğitimi alabiliyor. Çifte vatandaşlığı bulunanlara yüzde 50 oranında indirim uygulanıyor. Büronun açılışına, Gaziemir Belediyesi Başkan Vekili Önder Keskin ile Başkan Yardımcıları Mustafa Duman ile Arif Esen katıldı. Büronun açılışında, Bulgaristan’dan gelen öğretim üyeleri de yer aldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı