Ege Haberleri

  UNESCO yolunda Birgi’ye destek

  Hürriyet Haber
  29.09.2015 - 13:50 | Son Güncelleme:

  İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ve Türk Tarih Kurumu tarafından, Ödemiş Belediyesi ve Kaymakamlığı işbirliğiyle "Yörük Obasından Ödemiş Ovası’na Uluslararası Birgi Sempozyumu" düzenlendi.

  Ödemiş Belediyesi Kongre Merkezinde yapılan sempozyumda 15 oturum gerçekleşti. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ile uzmanın yer aldığı ve 70 ayrı bildirinin sunulduğu sempozyumda Aydınoğlu Beyliği’nin başkenti Birgi ve çevresi tarih, kültür, sanat ve mimari zenginliğinden turizm potansiyeline, halk inançlarından siyaset ve ziraata kadar uzanan geniş bir alanda değerlendirildi. Bildirilerde sadece Aydınoğlu Beyliği’nin tarihi değil Birgi’nin Osmanlı döneminde oynadığı rolün yanı sıra, bölgenin güncel sorunları ve çözüm önerileri de değerlendirildi. Bademli ve Lübbey gibi çevre yerleşim birimlerini de kapsayan alan yönetimi, planlama, koruma, restorasyon çalışmaları, sorunlar ve çözüm önerilerinin ortaya konularak tartışıldığı bildiriler, UNESCO yolunda ilerleyen Birgi’ye ivme kazandırdı.

  Sempozyumda; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Başbakanlık Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Türk Tarih Kurumu adına Prof. Dr. Levent Kayapınar, Kaymakam Celil Ateşoğlu, Belediye Başkan Vekili Yasemin Bezmez, Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Turan Gökçe ve çok sayıda akademisyen ve davetli yer aldı.

  UNESCO yolunda Birgi’ye destek

  Sempozyumun ilk gününde Birgivi Mehmed Efendi üzerine yoğunlaşan ve Birgi’deki Derviş Ağa Medresesi’nde yapılan oturuma İzmir Valisi Mustafa Toprak da katıldı. Açılış konuşmasında dünyada kültürlerin tek tipleştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Galip Akhan, "Kültürel farklılıklarımız zenginliğimizdir. Bunu korumak için tarihimize sahip çıkmak durumundayız. Bizler üniversite yönetimi olarak bu alanda yapılan çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

  UNESCO yolunda Birgi’ye destek

  Kapanış ve değerlendirme toplantısında Düzenleme Kurulu adına söz alan Prof. Dr. Turan Gökçe, sempozyumla Birgi ve çevresinin sahip olduğu değerlere ve zenginliklere dikkat çekerek, birikimi harekete geçirmeye çalıştıklarını ifade etti. Gökçe, ayrıca Birgi’nin Mehmet Birgivi ve Hekim Hacı Paşa gibi değerleriyle ilgili toplantıların sürdürüleceği müjdesini verdi.

  UNESCO yolunda Birgi’ye destek

  BEDİA AKARTÜRK’TEN CANLI TARİH

  Sempozyum kapsamında ilçeye gelen akademisyenlerin eşleri cumartesi günü Ödemiş Pazarı, Kadın El Sanatları Pazarı ve Yıldız Kent Müzesi ile İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi ve bünyesindeki Bedia Akartürk Müzesi’ni gezdi. Bedia Akartürk, müzesinde kendisi tanıtım yaptı. Şehir dışından gelen konuklar Bedia Akartürk’ten canlı tarih dinlemekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

  Sempozyum kapsamında Kâtip Çelebi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fikri Salman’ın "Birgi Evleri" konulu sergisi açılarak 18 resim davetlilerin beğenisine sunuldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı