Ege Haberleri

  Ünal’dan hükümete program uyarısı

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ESİAD Başkanı Tufan Ünal, koalisyon hükümeti ortaklarının gösterdiği uyuma teşekkür etti, ‘‘Uygulanan istikrar programını desteklediğimizi her fırsatta dile getirdik. Programın başarıya ulaşmasının zemininde eksiklikler bulunmaktadır'' dedi.

  ÜNAL, programın sahiplenilmesi ve toplum desteğini alma konusundaki siyasi irade ve kararlılığın yeterince gösterilmediğini de belirtirken, ‘‘Bu sakıncanın giderilmesi için Ekonomik ve Sosyal Konsey mutabakatı gerekiyor. Ancak, şimdiki haliyle KİT'e benzeyen konseyin yeniden yapılandırılması gerekiyordu'' diye konuştu.

  MERKEZ Bankası Başkanı Gazi Erçel'in fiyat artışlarını protesto açıklamalarına katıldıklarını, ancak bu işlevin siyasilerce üstlenilmesi gerektiğini de kaydeden Tufan Ünal, ‘‘Programın topluma anlatılması, sahiplenilmesi ve destek aranması işi sanki Merkez Bankası Başkanı, Hazine Müsteşarı ve IMF Türkiye Masası Şefi'nin üzerine kalmıştır. Bugünkü ortamda Gazi Erçel sanki hükümet programının halkla ilişkiler müdürü gibi görünmektedir'' dedi.

  Herkesten fedakárlık

  HÜKÜMETİN toplumu fedakarlığa çağırdığı bir ortamda çıkarılan TBMM'den geçen ve onaylanan kıyak emeklilik konusunun zaten erozyona uğrayan siyaset ve siyasetçiye güveni daha da azalttığını da belirten Ünal, enflasyonun düşeceği bir ortamda, beceriksiz yönetimlerini zamlarla örten üreticilerin de ortaya çıkacağını kaydetti. Ünal, kayıtdışı kalmayı cezbeden koşulların gözden geçirilmesini de isterken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de polemik konusu yapılmamasını istedi.

  MİLLETVEKİLİ Oktay Vural, en olumsuz koşullarda bile bazı çalışmaları yapan hükümetin başarılı olduğunu belirtirken, İzmir Valisi Kemal Nehrozoğlu, ESİAD'ın özellikle deprem sonrası yaptığı çalışmaların övünç verici olduğunu kaydetti.

  ESİAD üyeleri genelde konuşmamayı yeğlerken, Şevki Figen bu suskunluğun yanlış olduğunu hatırlatınca bazı üyeler sözaldı. Prof. Dr. Muzaffer Demirci, hükümetin enflasyon hedefenin yüzde 25'ler düzeyinde olduğunu dile getirerek, ‘‘Bu yüzde 30'lu bantlar üzerinde kalabilir ancak bu da başarı sayılmaladır'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı