Ege Haberleri

  Umut'un katlinde sürpriz ayrıntı

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  05.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Maganda ateşiyle ölen 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın katlinde önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Silahın kişiye özel ve el emeğiyle üretilmiş bir tabanca olduğu belirlendi.


  Karabağlar'da, parkta kaydırakta oynadığı sırada kimliği belirsiz magandanın açtığı ateşle 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın hayatını kaybetmesinin ardından eldeki tek delil olan mermi çekirdeği üzerindeki inceleme, önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Kriminal laboratuarındaki incelemede, mermi çekirdeği üzerindeki liv ve set izlerinden, magandanın kullandığı tabancanın kişiye özel ve el emeğiyle üretilmiş tabanca olduğu belirlendi. Polisin yeni rotası ise, bu silahların üretildiği atölyeler ile bu tabancaları alabilecek yüksek ekonomik güçteki kişiler oldu.

  Olayın hemen ardından, Asayiş Şube Müdürlüğü, Olay yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, olay yerinden başlamak üzere ayrıntılı araştırma yaptı. Binlerce kişiyle yapılan görüşmelerde minik Umut'u öldüren magandaya ait bir ipucu, iz arandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'ndan gelen özel ekiple İzmir polisin yaptığı koordineli çalışmada da, merminin 68 bin 100 ayrı açıdan gelmiş olabileceği saptandı.
  Tüm çalışmaların yanı sıra kriminal laboratuarında da, eldeki tek delil olan ve talihsiz Umut'un bedeninden çıkartılan mermi çekirdeği incelemeye alındı. Polisin gerek ruhsatlı tabancalar ve gerekse kontrolleri sırasında ele geçirdiği rahsatsız tabancalarla mermi çekirdeğinin uyuşmaması üzerine, kriminal laboratuarında ayrıntılı bir kez daha inceleme yapıldı. Tabancalar konusunda uzman polislerin yaptığı mikroskobik incelemede, önemli bir ayrıntı saptandı. Umut'u öldüren mermi çekirdeği üzerdindeki liv ve set izleri, magandanın kullandığı tabancanın kişiye özel yapılmış el emeğiyle üretilmiş tabanca olduğunu ortaya çıkardı.
  O NAMLUYU YAPAN USTA BİLE ARAŞTIRILACAK
  Fabrikasyon tabancaların izlerinin tek tip ve standart olduğu, el yapımı olan tabancaların namlularındaki izlerin ise, o namluyu yapan ustaya göre farklılıklar gösterdiği öğrenildi. Sahadaki araştırmasını aralıksız sürdüren polisin bir yandan da yeni rotası, bu silahların üretildiği atölyeler ile bu silahları alabilecek yüksek ekonomik güçteki kişiler oldu. Bu atölyelerde ürütelen silahların satıldığı kişilerin de tespit edilerek araştırma yapılabileceği bildirildi. Ayrıca, bu görüşmeler sırasında o namluyu yapan ustaya bile ulaşılmaya çalışılarak bilgisine başvurulacağı öğrenildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı