Ege Haberleri

  Umut'a Can

  HÜRRİYET / İZMİR
  13.04.2016 - 17:18 | Son Güncelleme:

  YAŞAR Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Can Yıldız, 5 yaşındaki otizmli kuzeni Umut’un konuşmasına yardımcı olması için kullandığı kartlardan esinlenerek, sınıf arkadaşı Emre Danışan’la birlikte kartları konuşturan sistem geliştirdi. Ürün, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen Startup Weekend Girişimcilik Yarışması’nda da birinciliği kazandı.


  Otizmli kuzeni Umut’un kendisiyle oynamayı çok sevdiğini belirten Yıldız, “Sık sık amcamlara onu ziyarete gidiyorum. Umut da birçok otizmli çocuk gibi iletişim problemi yaşıyor ve kendini konuşarak ifade edemiyor. Ailesinin uzun uğraşlarıyla ‘Abi gel’ gibi küçük kelimeleri söyleyebiliyor. Eğer onu anlayamazsak he r çocuk gibi sinirleniyor ve ağlamaya başlıyor. Bu sorunu aşması için Umut’un yeni kelimeler öğrenmesi, derdini anlatabilmesi gerekiyor. Yaklaşık 2 ay önce Umut’la oynarken farklı kelimeler öğrendiğini fark ettim ve amcam yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olan kartları gösterdi. Bu kartları daha iyi nasıl kullanabiliriz diye konuşmaya başladık ve ortaya birçok fikir çıktı. Çocuk, fotoğrafların karşılığını zaten ailesinden tekrar tekrar duyuyor, biz bunu daha da ileriye taşıyalım ve bir cihaz yaparak kartları konuşturalım diye düşündük” dedi.


  BİRİNCİLİK GETİRDİ
  Sınıf arkadaşı Emre Danışan’la birlikte projeye hemen başladıklarını aktaran Can Yıldız, “Kullanacağımız elektronik malzemeleri hemen sipariş ettik. Ancak henüz gelmediği için elimizde olan malzemelerle, 3 gün boyunca çok az uykuyla prototipini yapmayı başardık. Üzerindeki okuyucu sayesinde akıllı kartları tanıyan bir sistem yapıp yeğenimin en sevdiği oyuncağın içine monte ettik. Çocuk kartı oyuncağa yaklaştırdığında anne veya babasının sesinden yemek, tuvalet, kedi, köpek gibi kelimelerin okunuşlarını duyabiliyor. Emeğimizin karşılığını ise yarışmada birinci olarak aldık” diye konuştu.


  ÜNİVERSİTEDEN DESTEK
  Startup Weekend Girişimcilik Yarışması’nda böyle bir başarı elde etmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Emre Danışan ise melek yatırımcıların neredeyse hepsinin proje hakkında görüşmek istediğini ifade etti. Danışan, “İlk olarak ürünümüz için patent başvurusu yapıyoruz. Yazılım Mühendisliği öğrencileri Onat Akduman ve Şevket Demirtaş da yarışma süresince bize yardımcı oldu. Projemizi daha da geliştirip otizmli bireylerin gelişimine bir nebze de olsun katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. 

  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı