Ege Haberleri

  Uğur Mumcu'ya İzmir vefası

  Hürriyet Haber
  22.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  İZMİRLİLER, bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Türk basınının simge ismi Uğur Mumcu'yu, ölümünün 22'inci yılında anacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği anma etkinliği, 24 Ocak Cumartesi akşamı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

  24 Ocak 1993 tarihinde, Ankara Karlı Sokak'taki evinin önünde, aracına konulan bir bombanın patlaması sonucunda yaşamını yitiren Gazeteci, Araştırmacı, Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 22'inci yıldönümünde İzmir'de törenle anılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ve Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) İzmir Şubesi'nin sanatsal katkılarıyla gerçekleştirilecek Uğur Mumcu anma etkinliğinin bu yılki teması "Demokrasi, Hukuk ve Sanat" olarak belirlendi. 24 Ocak Cumartesi günü saat 20.00'de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayacak gecede, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, AKUT Kurucu Genel Başkanı Nasuh Mahruki, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Başkanı Üstün Akmen, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık, TOBAV İzmir Şube Başkanı Hale Gökalpsezer ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay konuşmacı olarak yer alacak.

  Haluk Işık'ın metin yazarlığı ve yönetmenliğinde, Altuğ Dilmaç ve Kıvılcım Erdem Karadayı'nın sunacağı programda Şef Ali Hoca'nın yönetimindeki TOBAV Orkestrası'na, piyanoda Cemile Cabbar Kızılateşli ve Şef Şahin Erkılıç'ın yöneteceği TOBAV Gençlik Korosu eşlik edecek. İpek Elif Genek, Cihan Özmen, Özlem Çabuk, Evren Işık ve Teyfik Rodos'un solist olarak yer alacağı etkinlikte, şiir ve metin okumalarını sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer ve İlker Şahin gerçekleştirirken, Üçetek Kültür Sanat Derneği Gösteri Topluluğu da bazı parçalara eşlik edecek.

  Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UM:AG) tarafından düzenlenen Gürsel Gökçe'nin "Sönmeyen Işık Uğur Mumcu" adlı sergisi de AASSM fuayesinde üç gün boyunca İzmirlilere buluşacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı