Ege Haberleri

  Üçgen elden gidiyor

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de musevilerin kutsal saydığı ve gelecek ay İsrail’den 600 kişilik kafilenin ziyaret edeceği ‘Pırlanta Üçgeni’, ilgi, bakım ve onarım bekliyor.

  OCAK ayında 600 İsrailli turisti ağırlamaya hazırlanan, ‘‘Pırlanta Üçgeni’’ bakımsızlıktan viraneye döndü. Üçgenin iki ayağının bulunduğu Gürçeşme Musevi Mezarlığı'nı ot bürürken, üçüncü ayak Bet-İllel Sinagogu'na da onarım gerekiyor.

  Pallaçi'nin izleri

  SULTAN Abdülmecit'in 1861'de, ‘‘Adaletten sorumlu din adamı’’ nişanı verdiği Hayim Palaçi'nin ibadet ettiği Bet-İllel Sinagogu, Gürçeşme Musevi Mezarlığı'nda bulunan arınma havuzuyla mezarı, kutsal sayılıyor.

  Grup geliyor ama

  GELECEK ay Palaçi'nin ölüm yıldönümü nedeniyle 600 musevinin kutsal üçgeni ziyareti bekleniyor. Ancak ilgi gösterilmezse turistler, ot ve çalılardan geçilmeyen bir mezarlık ve virane halinde kapalı sinagogla karşılaşacak.

  Bu fırsat kaçmasın

  MERYEM Ana ve 7 kiliseye sahip olmasına karşın, yeterli çalışma yapılmaması yüzünden, bu yıl hıristiyanlardan gerekli ilgi göremeyen Ege'nin, museviler için sahip olduğu şansı kullanması gerekiyor.

  İBADET NASIL YAPILIYOR

  MUSEVİLER ilk etapta Hayim Palaçi'nin mezarı başında dua ediyor. Ardından ruhu kötülüklerden arındırdığına inanılan ve yine mezarlıkta bulunan kutsal havuzda yıkanıyor. İbadetin tamamlanması için Bet-İllel Sinagogu'nda da dua edilmesi gerekiyor. Ancak Bet-İllel Sinegogu uzun süredir kapalı tutuluyor. Geçen yıl valilik sinagogun onarılacağını bildirdi, ancak bir şey yapılmadı. Kemeraltı 920 Sokak'taki sinagog çökme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

  HAYİM PALAÇİ KİMDİR

  HAYİM Palaçi, 1788'de İzmir'de doğdu. Bir musevi okulunda eğitildi, 25 yaşında din bilgini oldu. 40 yaşında dini yargıç olan Palaçi, 49 yaşında yargı başkanı oldu. 59 yaşındayken Haham Başı Vekilliğine, 67 yaşındayken Haham Başılığa yükseldi. Palaçi 73 yaşında Padişah Abdülmecit tarafından nişanla ödüllendirilip, kendi cemaatinde adalet işlerinden sorumlu tutularak, muhakeme yetkisiyle donatıldı. Palaçi 1868'de yerini oğlu Avraham Palaçi'ye bırakarak öldü. Sağlığında Bet-İllel Sinagogu'nda ibadet eden Palaçi'nin mezarı Gürçeşme'de bulunuyor.

  Pırlanta üçgeninin iki ayağı, Pallaçi'nin mezarıyla arınma havuzunun bulunduğu Gürçeşme Musevi Mezarlığı'nı ot bürüdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı