Ege Haberleri

  Uçanyol başlıyor

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  15.09.2012 - 13:37 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapımı devam eden Konak Tüneli Yeşildere kavşağıyla birleşecek Uçanyol ihalesini sonuçlandırdı.


  İhaleyi 13 milyon 824 bin 927 TL'lik teklifle kazanan Barankaya İnşaat-As İnşaat ortak girişimiyle sözleşme imzalandı. Yapımı 1 yıl sürecek inşaat Eylül ayı sonunda başlayacak.
  Kamuoyunda “Uçanyol” adıyla bilinen Yeşildere Caddesi'ne “Viyadük” ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar'a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik “Ekspres” güzergahın Onat Caddesi'ne kadar olan 1.2 kilometrelik bölümü için yapım ihalesi sonuçlandı. En düşük teklifi 13 milyon 824 bin 927 TL ile veren Barankaya İnşaat-As İnşaat ortak girişimiyle sözleşme imzalandı. Yer tesliminden sonra inşaatın ay sonuna kadar başlaması bekleniyor.
  Uçanyol'un ilk ihalesi 20 Eylül 2011 tarihinde yapıldı. Ancak, Karayolları Genel Müdürlüğü, aynı süreçte Konak Tünelleri projesini devre soktu. İki proje çakışınca Büyükşehir Belediyesi ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. Uçanyol'un yapımını da Karayolları Genel Müdürlüğü'nün üstlenmesi beklenirken bu gerçekleşmedi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi projeyi revize itti. İhalede 6 teklif yarıştı. Kazanan en düşük teklifi veren Barankaya-As ortak girişimi oldu. Yeni düzenlemeyle Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde karayollarının yapacağı kavşakla bağlantı sağlayacak.

  Uçanyol başlıyor

  UÇANYOL'LA İLGİLİ BİLGİLER
  Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle “Uçan yol” olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi'nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca'ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca'dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak. Projenin Otogar'a kadar uzanacak diğer kısımları için de yeni imar yolları oluşturmak üzere çalışmalara başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede toplam 17.7 milyon TL'lik kamulaştırma gerçekleştirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı