Ege Haberleri

  Tütünün dumanı doğuya gidiyor

  Burcu TANER, (DHA)
  28.06.2011 - 21:15 | Son Güncelleme:

  Tütün ihracatında yeni pazarların ortaya çıktığını söyleyen Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Noyan Gürel, hem üretim alanları, hem pazarın doğuya kaydığını açıkladı.

  EGE Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Noyan Gürel, 2023 yılında yaprak tütün ve tütün mamulde hedeflenen 700 milyon dolara ulaşmanın hükümetin vereceği desteğe bağlı olduğunu söyledi.

  Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi üyesi olan Gürel, İzmir Ticaret Odası Vizyon Dergisi’ne sektörle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Gürel, tütün ihracatında yeni pazarların sözkonusu olduğunu aktararak, “Çin ve Uzakdoğu gibi coğrafyalarda tütünümüz için yeni pazarlar ortaya çıkıyor. Hem üretim alanları, hem pazar doğuya kayıyor. Ege ve Samsun tipi tütünler dünyanın başka yerinde olmayan, yetişmeyen tütünler. Çinliler bizim tütünleri kullanarak bir takım denemeler yapıyorlar, memnunlar” diye konuştu.

  ÜRETİM AZ

  Bunların yanısıra Çin tarafından konulan engellerden kaynaklı yaşanan sıkıntılar için Hükümetin de kendilerine destek verdiğini dile getiren Gürel, “Ancak Çin pazarı açılsa bile ihraç etmeye yetecek kadar tütünümüz yok. Ege’deki üretim minimum noktaya indi” dedi.

  TEKEL’DE STOK YOK

  Özelleştirilen Tekel’in stoklarının az olan üretim sezonlarında ‘kurtarıcı’ olduğunu da anlatan Gürel, “Şimdi Tekel stokları tükendi. Bundan sonra Ege tütününe teşvik bile vermemiz gerekebilir. Ege tütününü Türkiye’de ve dünyanın başka yerlerinde yetiştirmeyi denedik, ama Ege’deki kalitesine hiç bir zaman ulaşılamadı” bilgisini verdi.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı