Ege Haberleri

  Tütüne fren

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  20.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Sağlık Örgütü’nün tütün üretim alanlarını sınırlandırma çalışmalarına sektörden tepki geldi. Sorunun masaya yatırıldığı toplantıda 400 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı sektörün endişeleri dile getirildi.

  Ege’nin geleneksel tarım ürünlerinden olan tütünün üreticisi, Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı karar nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Örgütün üretim alanlarını sınırlandırma çalışmalarına sektörden tepki geldi. Sektör temsilcileri, tütün üretiminde sınırlamanın kaçak ekimi artıracağından kaygı duyuyor. Yaklaşık 400 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı tütün sektörünün gözü, Dünya Sağlık Örgütü’nün 12 Kasım’da Seul’de alacağı karara kitlenmiş durumda.

  İhracata tehdit
  Dünya oryantal tütün üretiminde lider konumunda bulunan Türkiye’nin ihracat gücünü de tehdit eden gelişme ile ilgili olarak Uluslararası Tütün Yetiştiricileri Derneği (ITGA) Başkanı Antonio Abrunhosa, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TİM Sektörler Konseyi Üyesi Noyan Gürel ortak basın toplantısı düzenledi. Büyükekşi, yeni sezonun henüz başlamamasına rağmen şimdiden 340 milyon dolarlık tütün ihracatının yapıldığını ifade ederek, “Oryantal tütün, su ihtiyacının az olması ve çok zor koşullarda bile yetişebilmesi açısından tarımsal ürünler arasında özel bir yere sahip. 55 bin çiftçimiz aileleriyle birlikte toplam 250 bin kişi, geçimini oryantal tütün üretimi ve satışından sağlıyor. Uluslararası Tütün Üreticileri Derneği’ne göre, tütün yetiştirilen alanlarda, yetiştiricilere aynı getiriyi ya da sürdürülebilir bir geçim imkanını sunabilecek benzer bir ürün bulunmuyor. 2023 ihracat hedefimizde oryantal tütünün önemli bir yeri var” dedi.

  Yasak konuyor
  Büyükekşi, “2003 tarihinde, Cenevre’de Dünya Sağlık Örgütü üye ülkeleri arasındaki 168 ülke tarafından imzalanan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, ülkemizde de 2004 tarihinde TMMB’de kabul edilip yürürlüğe girdi. 12 Kasım tarihinde, mevcut taslağa ilişkin ülke görüşleri nihai hale getirilecek ve Seul’de gerçekleşecek Taraflar Konferansı’nda oylamaya sunulacak. Ancak, bugüne kadar yapılan çalışmalar ile ilgili çekincelerimiz var. Bu çalışmalarda ilgili maddelerin ötesinde, tütün tarımı ve üreticiliğine dair yasaklayıcı ve engelleyici öneriler yer alıyor” diye konuştu.

  EKONOMİK ZARAR
  Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Noyan Gürel, söz konusu tehlikeyi şu sözlerle özetledi; “Tütün üretimine ilişkin önerileri içeren Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin 17 ve 18’inci maddelerine yönelik çalışmalar, son derece endişe verici bir hal aldı. Tütün üretimine ayrılan alanların zorla azaltılması ve tütün çiftçilerine sağlanan her türlü finansal ve hatta tarımsal teknik desteğin bile yasaklanması gibi kabul edilemez tavsiyeler sözleşmenin gündeminde. Bunların olduğu gibi kabul edilmesi, tütün üretiminin bu koşulları uygulamayacak ülkelere kaymasına, bizim gibi tütün üreticisi ülkelerde ise ciddi ihracat kaybına ve ekonomik zararlara yol açacaktır.”

  ÜRETME DENİYOR
  Küresel talebin devam etmesine rağmen tütün üreticisine “üretme” dendiğini belirten Gürel, “Bu çalışmalar yapılırken tüm yetkilileri sorumlu ve mantıklı kararlar almaya davet ediyoruz. Sadece ülkemizdeki 55 bin çiftçi ve ailesi için değil, geçimini tütünden sağlayan dünyadaki 30 milyon çiftçi için bu hayati önem taşıyor. Nitekim oryantal tütün üretiminde önemli bir ülke olan Yunanistan başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ve birçok tütün üreticisi ülke, ulusal tarım politikalarını bu kabul edilemez önerilere karşı korumak için tepkilerini dile getiriyor. Mevcut taslağın nihai hale getirilmesi sürecinde, çalışma grubundaki 5 ‘anahtar ülke’den biri olan ülkemizin Türk tütününü bitirecek uygulamalara karşı çıkması büyük önem taşıyor” dedi.

  KAÇAĞI ARTIRIR
  ITGA Başkanı Antonio Abrunhosa, sınırlanmanın sektörde yasa dışı işlemlerin artmasına zemin hazırlayacağına dikkat çekti. Dünya genelinde 2015 yılında tüketici kişi sayısının 1 milyardan 1.6 milyar kişiye ulaşacağını belirten Abrunhosa, “ Tütünü yasaklarsanız yasa dışı yollara yöneltirsiniz. Arz talep dengesi varken, neden insanları yasa dışı alanlara yöneltiyorsunuz?” dedi.

   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı