Ege Haberleri

  Türkiye'nin gündemine düşen cezaevinin kapıları açılıyor

  Taylan YILDIRIM/İZMİR
  27.02.2015 - 01:08 | Son Güncelleme:

  Şakran Cezaevi olarak bilinen İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun kapıları ilk kez basın mensuplarına açıldı. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, cezaevini basın mensuplarına gezdirdi. Yüksek güvenlik önlemleriyle dikkat çeken cezaevine basın mensupları da iletişim araçlarından yoksun olarak alındı. Basın mensuplarına ilk olarak, ödül kazanan çocukların aileleriyle, 3 saat ile 24 saat arasında kalabildikleri aile odaları tanıtıldı. Burada ödül alan çocukların aileleriyle baş başa kaldıkları anlatıldı.

  287 KAMERA SÜREKLİ GÖZETLENİYOR
  Ardından halen cezaevinde bulunan 55'i 18 yaşından büyük toplam 222 çocuk ve genç tutuklunun, sosyal alanlardaki hareketlerinin 24 saat gözlendiği kamera odaları tanıtıldı. Çocuk mahkumların kendi odaları hariç, kullandıkları tüm alanların, hiçbir nokta kalmayacak şekilde 24 saat kayıt altında olduğu öğrenildi. Kayıtların da bir yıl boyunca olası iddialar karşısında kullanılmak üzere saklandığı bilgisi verildi. Burada basın mensuplarına geçen Ağustos ve Aralık aylarında seçilin iki günde mahkumların cezaevinde geçirdikleri anların da görüntüleri izlettirildi.

  Türkiyenin gündemine düşen cezaevinin kapıları açılıyor

  TEK KİŞİLİK ODALARDA KALIYORLAR
  Basın mensuplarının bir sondaki izleme noktası ise, çocuk ve genç mahkumların kaldığı 36 üniteden birisi oldu. Burada çocukların içerisinde, tuvalet, banyo, yatak ve giyinme dolabının bulunduğu tek kişilik odalar, tanıtıldı. Çocuk ve genç mahkumların, sabah saat 08.00'den itibaren odalarından çıktıkları saat mevsime göre havanın karardığı saate kadar bahçede kaldıkları, ardından da saat 23.00'de kadar sosyal ve oyun alanlarında vakit geçirdikleri anlatıldı.
  Mahkumların son olarak ise, saat 23.00'de tek kişilik oralarına geçtikleri, kapılarının üzerlerine kapatıldığı ve infaz koruma memurlarının özel manyetik kartla açmadığı sürede de dışarıya çıkamadıkları öğrenildi. Çocuk mankumlara, mesai saatleri içerisinde, 'yaşam koçu' ya da 'ağabey' olarak adlandırılan infaz koruma memurlarının eşlik ettiği, bunların onlara yardımcı oldukları onları gözlemleyip, raporlar hazırladıkları açıklandı. Bu kişilerin mesailerinin bitmesinin ardından ise saat 17.00 ile 23.00 saatleri arasında nöbetçi memurların birer saat arayla, bu yaşam bölümlerini gezip gözlemledikleri ve bunları raporlarına kaydettikleri bilgisi verildi. Ancak nöbetçi memurların, olası şiddet ve taciz iddialarının önüne geçmek için iki kişi, olarak bu denetimleri yaptıkları da açıklandı. Ayrıca cinsel taciz, saldırı gibi iddiaların günleme gelmemesi içinde, kesinlikle iki mahkumun aynı odaya girmesine izin verilmediği de cezaevi yetkililerince, ifade edildi.

  MAVİ ODA TANITILDI
  Çocuk ve genç mahkumların yararlanabildikleri, el işinden, ebru sanatına, saz kursundan, süs balıkları yetiştirme alanlarına, kütüphane, spor anlarına kadar tüm bölümler basın mensuplarına tek tek gezdirildi. Bu etkinliklerden yararlanan çocukların ise, aileleriyle görüşmek için ödül puanları kazandığı öğrenildi. Burada basın mensuplarının ısrarla, kamuoyunda 'işkence odası' olarak da bilinen 'mavi oda'yı sorması üzerine, o bölümünde gezdirilmesine karar verildi. Cezaevi yetkilileri, 'insanın içini rahatlatıp, şiddet eğilimini azalttığı için' psikologların da tavsiyesiyle mavi rengin tercih edildiğini açıkladı.

  Türkiyenin gündemine düşen cezaevinin kapıları açılıyor
  Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, "Mavi oda, kesinlikle cezalandırma alanı yada işkence bölümü değil. buraya sadece kendisine zarar verme ihtimali bulunan çocuklarımız konuyor. Burada birkaç saat kaldıktan sonra ise, sakinleşmelerinin hemen ardından odalarına alınıyorlar. Ancak çocukların odaları izlenmiyor ama burası sürekli kameriyla takip ediliyor. Çocukların kendilerine zarar verme durumu olduğu için de zaten böyle yumuşak bir maddeyle kaplı burası" dedi. Yıldırım, basın mensuplarının tuvaletin neden açıkta ve kamera önünde olduğu yönündeki soruya ise, mahkumların birkaç saat içeride kalıp genellikle kullanmadığı için böyle bir tercihin yapıldığını söyledi.

  DÜNYA STANDARTLARINDA İYİ BİR CEZAEVİ
  Gezi sırasında sık sık basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, kurum içi yazışmadaki iddiaların tümünün iki kontrolör tarafından araştırılıp, soruşturulacağını, buna halen görevinin başında olan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hamit Karslıoğlu'nun, da dahil olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bizler, yapılan her cezaevinde, şartları, öncekilerden elde ettiğimiz tecrübeyle geliştirerek yapıyoruz. Şu anda Türkiye genelinde bin 215 çocuk tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunların hepsini, topluma yeniden kazandırmak için çabalıyoruz. Bu cezaevi dünya standartlarının üzeninde biri imkana sahip. En iyi demiyorum. Cezaevinin iyisi olmaz. İmkanları iyi bir noktada. Ayrıca butür iddialar, burada kalan çocukları da yaralıyor. Yarın tahliye olduklarında bu iddialar yüzünden toplumda kabul görmeyip zorluk çekebiliyorlar" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı