Ege Haberleri

  Türkiye sakin şehir cenneti olabilir

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  08.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SEFERİHİSAR, 27 ülkeden 167 sakin şehir temsilcisinin katıldığı, ‘Uluslararası Sakin Şehir Genel Kurulu’na ev sahipliği yapıyor.

  Türkiye’nin sakin şehir (cittaslow) başkenti Seferihisar’daki Euphoria Resort Otel’de başlayan genel kurulun açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

  Kılıçdaroğlu, günümüzde şehirlere farklı işlemler yüklenmeye başlandığını belirterek, “Hızlı ve yıkıcı kalkınmanın yaygınlaştırılmaya çalıştırıldığı ülkemizde cittaslow sürdürülebilir yerel kalkınma modeli olarak ortaya çıkmaktadır. Cittaslow insanına, yemeklerine değer veren onları geliştirmek isteyen kentler benimsenmesi gereken bir hareket haline gelmiştir” dedi.

  Seferihisar örnektir

  Seferihisar’ın her anlamda Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  “Burada kooperatiflere bir çok tesis kazandırılmıştır. Belediye, daha önce kullanılmadan atılan mandalinleri kooperatiflere sıktırarak öğrencilere dağıtmaktadır. Yerel yönetimlerin kendilerini analiz etmeleri güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi geren unsur, plan ve projelerin halkla yapılması gerektiğidir.”

  Geleceğin müjdesi

  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Türkiye’de 9 cittaslow kent var. Türkiye bir cittaslowlar cenneti olabilir. 10’larca kent bu unvanı almak için hazırlık yapıyor. Bu hareket ortaya koyduğu kriterler ve yol haritası sadece Türkiye’nin küçük kentleri için değil, dünyanın aydınlık geleceğinin müjdesi olacaktır” dedi.

  Cittaslow Uluslararası Başkanı Gian Luca Marconi ise ağın giderek genişlediğini belirterek, “Vatandaşı anlamak için sesini dinlemek lazım. Gerek beynimiz, gerek kalbimiz mantığın derinine inip vatandaşların isteklerini anlamamız gerekiyor. Bir başarı yakaladık. AB’de temsil ediliyoruz. Enerji politikalarında görüş belirtiyoruz” diye konuştu.

  Dünya markası yapacak

  Kılıçdaroğlu,açılıştan sonra Dutlaraltı Kahvesi’ne geçti. Yolda yürürken vatandaşlar Kılıçdaroğlu’na büyük ilgi gösterdi. Bazı vatandaşlar fotoğraf çektirirken, Kılıçdaroğlu’na yöre çiftçilerinin kullandığı sarı renkli poşu hediye edildi. Dutlaraltı Kahvesi’nde “Başbakan Kemal” diye slogan atanlara, “Sandık geliyor göreceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  “Çalışkan bir belediye başkanınız var. Seferihisar’ı sadece bölgesinin değil önemli bir dünya markası haline getirmek için çaba harcıyor. ‘Seferihisar’ı dünya markası yapacağım’ diyor. Kendisini yürekten kutluyorum. Türkiye’nin iyi yönetilmediğini ben de biliyorum siz de biliyorsunuz. Her geçen gün daha baskıcı yönetimle karşı karşıyayız. Ama gücümüzü birleştireceğiz. Bir arada olacağız. Ayrılık gayrılık zamanı değil, birlikte mücadele etme zamanı.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı